Weekendowy rozkład jazdy
Chcesz wiedzieć co jest grane w Krakowie? Na jakich przystankach zatrzymuje się kultura w naszym mieście? Sprawdzaj co tydzień "Weekendowy Rozkład Jazdy". Dzięki temu nie przegapisz najciekawszych wydarzeń, a może wygrasz zaproszenie...
Kulturalną podróż zaczynamy od ostatniej premiery teatralnej. Mikołaj Grabowski, pojawił się znowu w Teatrze Ludowym (os. Teatralne 34). A to za sprawą Aleksandra hr. Fredry, którego postanowił ożywić w ramach programu "Klasyka żywa", ogłoszonego z okazji obchodów jubileuszu 250-lecia Polskiego Teatru Publicznego.
Wybór padł na zapomnianą, zupełnie "niefredrowska" komedyę serio zatytułowaną "Wychowanka", która była już w Krakowie wystawiana, tyle że 80 lat temu w Teatrze im. Słowackiego. Napisana w 1854 roku Wychowanka należy do rzadziej grywanych utworów Aleksandra hr. Fredry. Być może dlatego, że autor opatruje ją podtytułem „komedya seryo" i napisana została w okresie rozgoryczenia, gdy postanowił nie przedstawiać swoich utworów publiczności. Historia dziewczyny przygarniętej przez rodzinę zamożnych arystokratów jest także jednym z przykładów zmiany stylu, jaki charakteryzuje twórczość wielkiego komediopisarza po okresie milczenia i drugim wyjeździe do Paryża.
Mamy dla Was zaproszenia na trzy wydarzenia w Teatrze Ludowym:
29 maja godz. 19.00 – Duża Scena - "Wychowanka" (3 podwójne zaproszenia)
31 maja godz. 16.00 - Duża Scena - "Podróże Pyzy" (2 potrójne zaproszenia)
6 czerwca godz. 19.00 – "Sarenki" – Scena Pod Ratuszem (podwójna wejściówka)
więcej: http://www.ludowy.pl/
Przypominamy także, że w Krakowie trwa Festiwal Muzyki Filmowej. Jest to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem filmowym. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym i wysokim poziomem artystycznym prezentowanych dzieł. Festiwal wyróżnia również coroczna obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie, również ze względu na różnorodną i liczną publiczność. W koncertach edycji 2014 roku wzięło udział blisko 35 tys. odbiorców.
Mamy dla Was zaproszenia na następujące wydarzenia w ramach FMF:
28 maja, godz. 19, Centrum Kongresowe ICE (ul. Konopnickiej 17): Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda
29 maja, godz.20, Centrum Kongresowe ICE (ul. Konopnickiej 17): Szekspir Symfonicznie
30 maja, godz.20, Tauron Arena Kraków (ul. Lema 7): Międzynarodowa Gala Seriali
więcej:http://fmf.fm/
Polecamy także weekendowe wydarzenia Teatru Łaźnia Nowa (os. Szkolne 25). Już 29 maja (piątek godz. 19) zobaczycie tam sztukę „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu". Kiedy artysta podejmuje decyzję o wycofaniu ze świata, zaczyna się dochodzenie: czy to kwestia nieprzystosowania? Utraty talentu? Wyniosłości? I przede wszystkim: czy ma do tego prawo? Przywykliśmy do nieprzerwanej obecności gwiazd w przestrzeni medialnej, do ciągłych wiadomości na temat ich życia prywatnego i do konieczności bycia dostępnym dla widzów oraz dziennikarzy. Ale czy naprawdę jest to obowiązek artysty?
W autorskim spektaklu Joanny Szczepkowskiej, 60-letnia kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. Dla chłopaka wejście w świat bohaterki jest jak przekroczenie magicznego progu, za którym znajduje się nierealne doświadczenie i zaczyna wchodzenie w szaleństwo. Dwa zupełnie odmienne spojrzenia, dwie różne epoki i przede wszystkim – dwa pokolenia, koncertowo prowadzące ze sobą osobliwą grę, w której ścierają się dwie odmienne osobowości: samotna z wyboru i nieodnajdująca się we współczesnym świecie Marta oraz goniący za sukcesem, rozgłosem i ciągłym „dzianiem się" Piotr. Co wyniknie z tego spotkania?
Także w Łaźni Nowej, w trochę późniejszym terminie, bo 11 czerwca odbędzie się premiera spektaklu „Skowyt". To portret pokolenia Beat - mapa świata „przodków kontrkultury" i dokument o przepaści dzielącej obecne formy życia miejskiego od tamtej, wielkiej, propozycji. Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Gary Snyder, William S. Burroughs, Neal Cassady, Ken Kesey, Charlie Parker i kobiety - często bezimienne - przewijające się przez zmaskulinizowane środowisko Bitników, stanowili radykalną grupę towarzysko-artystyczną. Tworzyli oni osobną modę, muzykę, literaturę, styl zarabiania pieniędzy, ale też życia bez nich, model relacji z poprzednim pokoleniem, obyczajowość, religijność, seksualność. Pytania, które zadawali to formacyjne, pokoleniowe bomby.
„Skowyt" to wykopaliska live w przestrzeni straconych pytań pokoleniowych: próba archeologii ducha. Nazwa Beat Generation może oznaczać pokonanych, pobitych, ale i uczestniczących w rytmie, pulsujących, transowych. Może również, jak zinterpretował Kerouac, pochodzić od słowa „beatific", co oznacza „uświęcający", „błogosławiony". Modne dziś słowo „hipster", oznaczało w latach 40 i 50 XX wieku białego, uczestniczącego w kulturze czarnego jazzu bezpopowca. Hipsterze. To spektakl dla ciebie. Zobacz, skąd pochodzisz!
więcej: http://www.laznianowa.pl/
A na koniec garść propozycji dla najmłodszych, które zachęcamy do wizyty w teatrze, nie tylko z okazji Dnia Dziecka.
Teatr Współczesny w Krakowie (ul. Starowiślna 21) zaprasza w sobotę 30 maja o godz. 11 Dzieci i Dorosłych na pełną czaru, emocji i wspólnej zabawy opowieść o Jasiu i Małgosi! Historia o perypetiach zagubionego w lesie rodzeństwa, wystawionego na wiele prób, które wpada w ręce Baby Jagi, kończy się szczęśliwie i sprawiedliwie. Pokazuje dzieciom jak niewinność i dobro wygrywa ze złem i jest nagradzane. Odwaga, zaradność i pomysłowość Jasia i Małgosi dodają dzieciom otuchy i wiary we własne siły, a przykład kuszącego domku ze słodkich pierników, który okazał się pułapką, uczy ostrożności. Fantastyczny, cudowny świat baśni rozwija i kształtuje wyobraźnię dziecka oraz daje poczucie sprawiedliwości świata. Adaptacja Teatru Współczesnego w Krakowie czerpie zarówno z wersji Braci Grimm jak i Jana Brzechwy, komponując je tak, aby historia pozbawiona została przejawów okrucieństwa i mogła zachwycać swoją baśniową mądrością i ciepłym humorem również najmłodsze dzieci. Barwne kostiumy, bajkowa scenografia, wspaniałe efekty specjalne a nade wszystko aktorzy przeniosą widownię w ten magiczny świat!
"Kot w butach" (Teatr Współczesny, niedziela 31 maja godz. 13) jeden z najatrakcyjniejszych tytułów baśniowej klasyki, znany jest chyba wszystkim - choćby ze zbiorów Ch. Perraulta czy braci Grimm. Bajka o mądrym, sprytnym i przedsiębiorczym kocie, który sprawia, że jego biedny i niezbyt zaradny pan odnosi sukces, prezentowana jest przez Teatr Współczesny w pomysłowej i zabawnej formie. Lekkie, dynamiczne i bardzo dowcipne przedstawienie zawładnie sercami najmłodszych widzów, także dzięki niesamowitym efektom specjalnym. Starannie przygotowane sceny połączone z projekcjami ruchomego obrazu, wzbudzą duże zainteresowanie również u dorosłego widza. Kot w butach, przekonuje, że inteligencja, bystrość umysłu i wiara w siebie znaczą więcej niż bezwzględna siła, czy podstępna moc. Któż z nas nie chciałby wcielić się, choć na chwilę, w postać kota który nie tylko potrafi okpić i ośmieszyć pyszałków i brutali, ale doprowadzić do szczęśliwego końca sprawy swojego Pana? W tym spektaklu okazuje się że to nie przysłowiowy pies, lecz kot jest „najlepszym przyjacielem człowieka".
więcej: http://www.teatrkrakow.pl/
Natomiast Kino Pod Baranami zaprasza na BAŃKOWY DZIEŃ DZIECKA z Famigą w niedzielę, 31 maja 2015, godz. 11.00. W programie pokaz bajek o przygodach sympatycznego Krecika, ukochanego bohatera czeskiej serii bajek dla dzieci oraz wesołe zabawy bańkami mydlanymi, przygotowane przez animatorów z Famigi. Na każdego uczestnika czekać będzie mały upominek. Zapraszamy także na wyjątkowy Dzień Dziecka w kinie! Na przykład na POKAZ FILMÓW ANIMOWANYCH Z SERII NOWE PRZYGODY KRECIKA.
Przypominam także, że kino Pod Baranami przygotowało bardzo ciekawy program dla najmłodszych z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Będzie to wyjątkowy przegląd filmowy, czyli spotkania z bohaterami jednej z najsłynniejszych autorek powieści i opowiadań dla dzieci – Astrid Lindgren. Mali widzowie będą rozrabiać wraz z dziećmi z Bullerbyn, poznają waleczną Ronję, córkę zbójnika, zobaczą świat z perspektywy malutkiego Nilsa Paluszka, a Madika zabierze ich na Czerwcowe Wzgórze. My zapraszamy Was na sobotni seans (30 maja) o godz. 11.00 - RONJA, CÓRKA ZBÓJNIKA. Jeśli chcecie wygrać podwójne zaproszenie – zapraszamy do konkursu.
więcej: http://www.kinopodbaranami.pl/
KONKURS!
Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Wystarczy wysłać odpowiedź na pytanie:
W jakiej epoce literackiej tworzył Aleksander Fredro?
Konkurs przeznaczony jest dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl: http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html
Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać do 29 maja (piątek) do godz. 9 na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska).
Życzymy powodzenia!