Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Weekendowy rozkład jazdy

Chcesz wiedzieć co dzieje się w Krakowie i dobrze zaplanować wolny czas? Zachęcamy do lektury "Weekendowego rozkładu jazdy", w którym prezentujemy najciekawsze wydarzenia kulturalne w mieście. A przy okazji zapraszamy do naszych konkursów!

Komedia kryminalna Bożeny Gałczyńskiej-Szurek – „Żabka" zostanie wystawiona w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (ul. Zakopiańska 62) w sobotę (7 listopada) o godz. 19. Bohaterem sztuki jest lekarz Maks Żabczyński, który w problemach i lękach swoich pacjentów przegląda się jak w krzywym zwierciadle. Czy sympatyczny lekarz jest postacią komiczną czy może tragikomiczną? Przekonajcie się sami. Autorka sztuki, Bożena Gałczyńska-Szurek pochodzi z Krakowa. Z zawodu jest muzykiem, wiolonczelistką. Pasjonuje ją głównie pisarstwo i teatr. W 2014 roku jej kontakty z teatrem M.I.S.T. i z dyrektorem Stanisławem Michno zaowocowały sztuką „Żabka". Ten debiut, komedia kryminalna, napisana w zabawny i lapidarny sposób właściwy dla jej pióra, ukazuje portret psychologiczny lekarza uwikłanego w liczne problemy osobowościowe. Psychoanalityka niezaradnego życiowo i de facto niezdolnego by nieść pomoc innym...


Bardzo ciekawie zapowiada się też repertuar Teatru Ludowego. W piątek o godz. 19 na Dużej Scenie (osiedle Teatralne 34) można obejrzeć „Balladę o Nowej Hucie". Ta śpiewająco opowiedziana historia Nowej Huty utrzymana jest w duchu komedii Stanisława Barei, jak „Alternatywy 4", doprawiona nutka absurdu, dyskretnym wątkiem kryminalnym i podniesiona na piedestał świętości, „nowohuckiej świętości", bo Pan Bóg wybrał sobie Nową Hutę, jako idealne miejsce, żeby się ludziom ukazać po raz ostatni... Nad głową filozofującego robotnika z Nowej Huty rozbrzmiewa energetyczna „Walentyna twist" Filipinek, nostalgiczna prośba „Tylko mnie poproś do tańca" Anny Jantar czy pełna żalu "Jaskółka" Stana Borysa– przeboje, które przed laty zwykła śpiewać cała sala!Tym bardziej, że śpiewać będą na żywo Marta Bizoń, Iwona Sitkowska, Jan Nosal, Mikołaj Chroboczek.


Natomiast w sobotę o godz. 19 polecamy recital Jacka Wojciechowskiego "Granatowy zeszyt. Moje ballady." To osobista podróż muzyczna aktora związanego z Teatrem Ludowym od 1992 roku. Na przestrzeni lat wystąpił w niezliczonej ilości spektakli w tym w spektaklach muzycznych min.: Obudź się ! (MINNESOTA BLUES), Błysk Rekina, Pyza na Polskich Dróżkach czy Kochanowo i Okolice. Występu można wysłuchać na scenie Nurtu „Stolarnia" os. Teatralne 23.


Natomiast w przyszłym tygodniu (14- sobota i 15- niedziela) listopada Teatr Ludowy zaprasza na spektakl „Królik Królik" Coline Serreau. To lekko lewicująca komedia, w której pod warstwą dowcipu kryją się problemy poważne i głębokie. Oto mamy obraz rodziny Królików - z pozoru normalnej i „poukładanej". W tej rodzinie wszystko zdaje się być na swoim miejscu. Tymczasem, w miarę rozwoju akcji, widz dowiaduje się, że każda z postaci skrywa jakąś tajemnicę i jakąś życiową porażkę. W tym szalonym świecie jest jedna postać, wokół której te ludzkie planety krążą i ulegają jej sile grawitacji. To Mama. Ona wydaje się porządkować świat i jednocześnie prowokować do stawiania pytań o wartości podstawowe. O rolę rodziny, gdy świat staje na głowie. O potrzebę ciepła i czułości, która ma moc izolacji od zagrożeń zewnętrznych, ale jest też remedium na samotność. O potrzebę obecności drugiego człowieka. Wreszcie – o rolę kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie. I choć w tekście Serreau nie ma odpowiedzi na pytanie „jak żyć?", mamy nadzieję, że spektakl skłoni widza do stawiania sobie samemu pytań i snucia refleksji. Kiedy umilknie śmiech.

W ten weekend warto także zajrzeć do Kabaretu Loch Camelot, gdzie w sobotę (7 listopada) o godz. 17 można zobaczyć „Piosenki... czyli Duet Sceniczny w Stanach Krytycznych", spektakl kabaretowo – muzyczny, komediową brawurową opowieść z piosenkami o małżeństwie pracującym w teatrze - garderobianej i inspicjencie. Więcej: http://www.lochcamelot.art.pl/program.php?s=201509piosenki#opis

Także w Loch Camelot, 7 listopada (sobota) godz. 20, zapraszamy na "Chodu i Hop", spektakl muzyczno – kabaretowy, prezentowany w formie „starego kina" - o wydarzeniach i losach bohaterów dowiadujemy się z wyświetlanych napisów. Spotykamy tu całą galerią absurdalnych postaci o przedziwnych osobowościach, które opowiadają o sobie charakterystycznie wykonanymi piosenkami i monologami scenicznymi. Spektakl w zabawny sposób komentuje nasze narodowe wady i zalety - cały utrzymany jest w lekkiej konwencji, raczej dla widzów nieco doroślejszych...http://www.lochcamelot.art.pl/program.php?s=201507chodu#offset

Mamy także kilka niespodzianek dla miłośników srebrnego ekranu na przyszły tydzień. W czwartek (12 listopada) można obejrzeć tam spektal „Carmen" o godz. 20.15 w baletowej adaptacji Carlosa Acosty na żywo z Royal Opera House. To jeden z najważniejszych gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta – w dzielnicy Covent Garden, siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet). Do dziś Opera Królewska, obok takich teatrów jak Teatro alla Scala, Opera Wiedeńska, Gran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera, należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata, gdyż od początku istnienia teatr ściąga tłumy widzów z różnych zakątków świata.


Także w czwartek w Multikinie – „Listy do M" o godz. 22. Ten film to śiatowy poziom realizacyjny, wciągająca historia, błyskotliwy humor, prawdziwe wzruszenia, przebojowa ścieżka dźwiękowa i jeszcze więcej gwiazd w obsadzie. A w niej m.in. Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Magdalena Lamparska, Agnieszka Wagner, Wojciech Malajkat, Katarzyna Zielińska, Paweł Małaszyński, Marcin Perchuć, Katarzyna Bujakiewicz,Piotr Głowacki, Nikodem Rozbicki i Małgorzata Kożuchowska. Zapraszamy!

Kolejnym miejscem, na które zwracamy uwagę jest Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego (ul. Józefitów 16). Misją tej placówki jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe, uzmysławianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, ale także bycie instytucją nowoczesną rozumianą jako miejsce żywych spotkań i wymiany poglądów dotyczących współczesnych problemów wizualności oraz kanonów kulturowych. Cenione jest nie tylko ze względu na ekspozycję, ale także przez niepowtarzalny klimat. Część zbiorów można zobaczyć on-line http://zbiory.mhf.krakow.pl, ale i tak zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca! W naszym konkursie znajdziecie bezpłatne zaproszenia.

KONKURS!!!
Na każdą z powyższych atrakcji mamy do rozdania specjalne zaproszenia. Prosimy o odpowiedź:


Podaj trzy tytuły filmów, w których zagrała Małgorzata Kożuchowska.


Konkurs przeznaczony tylko dla osób zapisanych do Newslettera Kraków.pl (http://www.krakow.pl/65701,artykul,newsletter.html)
Laureatów o wygranej powiadomimy drogą mailową. Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres:konkurs.mk@um.krakow.pl (z podanym w temacie wiadomości tytułem wydarzenia, które chcecie zobaczyć; prosimy również o podanie imienia i nazwiska). Na odpowiedzi czekamy do piątku 6 listopada do godz. 10.
Życzymy powodzenia!

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-11-05
Data aktualizacji: 2015-11-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź