Trwają Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej
Już po raz 40. na Rynku Głównym, pod Ratuszem odbywają się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Od 11 do 28 sierpnia 800 twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski i Europy prezentuje sztukę ludową i rękodzieło artystyczne. Targi to także okazja do spróbowania kulinarnych przysmaków z różnych regionów.
Targi są czynne codziennie od 10.00 do 21.00. 140 wystawców z Polski i zagranicy, 800 twórców i wykonawców: garncarze i kowale, hafciarki i koronczarki, tkacze i rzeźbiarze, ceramicy i wikliniarze, bursztyniarze i jubilerzy, malujący na szkle i na drewnie, srebrnicy i brązownicy, a do tego co najmniej 50 tys. zwiedzających i kupujących – takie będą tegoroczne, jubileuszowe Targi, które można z powodzeniem nazwać festiwalem sztuki ludowej. A jeśli tak – to jest to, obok Krakowskiego Festiwalu Filmowego, najstarszy festiwal w Krakowie. Wystąpi na nim m.in. Anna Koziana z Makowa Podhalańskiego, która gościła na wszystkich targach od początku ich istnienia. Jest hafciarką uprawiającą tzw. haft makowski, którym zdobi obrusy, serwety, pościel, a także bluzki czy halki zwane fartuchami – element tradycyjnego stroju ludowego.
Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej to nie tylko okazja do kupienia wielu wyjątkowych wyrobów ludzkich rąk, ale także uczta dla ducha. Na gości czekają koncerty kapel ludowych i zespołów pieśni i tańca, liczne pokazy, warsztaty, konkursy i zabawy – także dla najmłodszych.
W tym roku targi zainaugurował Powiat Suski wraz z całym Podbabiogórzem. Po raz pierwszy na targach przedstawiło się Krosno, miasto szkła i… ropy naftowej. To właśnie w nieodległej od Krosna Bóbrce w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Nie zabraknie Pińczowa, Podegrodzia i papieskich Wadowic. Powiat Nowotarski pokaże uroki Orawy, Spisza i Pienin. Co oczywiste – zaprezentuje się także Kraków ze swoim miejskim folklorem, bo przecież „Pępek świata nazywa się Kraków” – a skutecznie udowodni ten fakt światowej sławy duet krakauerologów: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, którym wtórował będzie ostatni andrus, bard Zwierzynieckiego Półwsia – Aleksander Makino Kobyliński.
– Z radością przyjąłem informację o jubileuszowej edycji targów. To powód do dumy i satysfakcji, że już po raz czterdziesty w naszym mieście odbędzie się to szczególne przedsięwzięcie. Jestem przekonany, że zaplanowane prezentacje, występy i warsztaty będą cieszyć się dużym zainteresowaniem i przyniosą wszystkim odwiedzającym wiele niezapomnianych wrażeń i spodziewane korzyści, organizatorom zaś satysfakcję z udanej imprezy – komentuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął imprezę honorowym patronatem.
Organizatorem 40. jubileuszowych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie jest Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, a realizatorem Biuro Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.
Więcej informacji: http://cepeliakrakow.pl/program/