Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

To już ostatni weekend karnawału! Jak go dobrze i pożytecznie spędzić? Mamy dla Was kilka propozycji! Może na początek koncert Wilków w Kijów.Centrum, potem maraton włoskich hitów w kinie Ars, a na deser wystawa „Titanic” w Hotelu Forum? Bogactwo wyboru jest duże. Najlepiej świadczy o tym nasz kulturalny rozkład jazdy, na który Was zapraszamy!

Fot. materiały prasowe/Teatr Bagatela

Dobry weekend warto zacząć od poprawy nastroju. Nikt nie zrobi tego lepiej niż Teatr Bagatela! W piątek i sobotę o godz. 19:15 na Scenie na ul. Sarego 7 zobaczymy „Wydmuszkę", czyli zaskakującą historię przyjaźni niemożliwej. W roli głównej dwie kobiety z totalnie różnych światów... Namiętności, zdrady i odwaga do rzucenia się głową naprzód w wir życia. A wszystko zacznie się zwyczajnie, od spotkania w miejskiej bibliotece. Wybiegnijmy też troszkę w przyszłość, gdyż od wtorku do czwartku o godz. 16:30 i 19:15 na Scenie Głównej w Bagateli spektakl „Najdroższy" - historia komiczno-tragiczna. François Pignon, niezaradny życiowo pechowiec, stracił równocześnie pracę i żonę. Czy jeśli jest tak źle, to może być już tylko lepiej? Do czego doprowadzi seria nieoczekiwanych spotkań i zaskakujących zwrotów akcji? Przekonamy się tylko w Bagateli!

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na piątkowy spektakl „Wydmuszka" oraz czwartkowy (15 lutego, godz. 19:15) spektakl „Najdroższy" w Bagateli. Jeśli chcecie je zdobyć, ułóżcie najciekawsze zdanie zawierające w sobie tytuły obydwu spektakli, czyli „Wydmuszkę" i „Najdroższego"! Czekamy na kreatywne odpowiedzi pod adresem konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując BAGATELA oraz tytuł spektaklu, na który się wybieracie. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

Na swój flagowy spektakl zaprasza również Teatr KTO. Tym razem „Chór sierot” zobaczymy w niedzielę o godz. 19 w przestrzeni Cricoteki. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile III Symfonia (zwana też Symfonią Pieśni Żałosnych) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści. Każda sztuka trwa równo 52 minuty i 6 sekund. Każda sztuka pozbawiona jest słów: gesty, ruchy, spojrzenia mówią więcej niż długie teksty. Tym bardziej polecamy!

KONKURS

Rozdajemy podwójne zaproszenie na niedzielny spektakl „Chór sierot” w Teatrze KTO. Jeśli chcecie je zdobyć, odpowiedzcie na pytanie: Kiedy spektakl „Chór sierot” miał swoja premierę? Podaj dokładna datę. Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 9 lutego do godz. 12 w tytule maila wpisując TEATR KTO. Zwycięzców poinformujemy indywidualnie.

To prawdziwi wyjadacze polskiej sceny muzycznej! Zespół Wilki obchodził niedawno 25-lecie pracy artystycznej, ale nie spoczywa na laurach. Muzycy wyruszyli w akustyczną trasę koncertową z towarzyszeniem Orkiestry Symfoników Gdańskich. W najbliższy piątek odwiedzą Kraków, a dokładnie Kijów.Centrum, gdzie rozpoczną koncert o godz. 19. Na koncertach usłyszymy nowe aranżacje największych przebojów wzbogacone miedzy innymi brzmieniem wiolonczeli i marimby. To zupełnie nowe, nieznane dotąd fanom oblicze zespołu. Czy usłyszymy „Baśkę” w orkiestrowej wersji? Bardzo możliwe, ale przekonacie się tylko słuchając Roberta Gawlińskiego i spółki na żywo w Kijowie!

Fani Kamila Bednarka mają powody do radości. Już w najbliższą sobotę wystąpi on w Klubie Kwadrat z ramach premierowej trasy albumu „Talizman”! To głównie utwory z tej, wydanej jesienią ubiegłego roku, płyty usłyszy publiczność w krakowskim klubie. A wśród nich tytułowy „Talizman”, który podbił pierwsze miejsca list przebojów. Miłośnicy reggae i pokrewnych gatunków z pewnością zapełnią Kwadrat w sobotę o godz. 18!

Włoskie kino ma się bardzo dobrze, czego najlepszym przykładem są filmy Paolo Genovese. I właśnie jego dzieła zobaczymy w ten weekend w Arsie podczas Maratonu Włoskich Filmów! W planach znany już w Polsce „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz przedpremierowo jego najnowszy obraz „The Place”. Ten pierwszy film opowiada o wieczorze długoletnich przyjaciół, który przez niewinną grę zamienia się w istny koszmar. Z kolei „The Place” to historia tajemniczego mężczyzny, który codziennie siedzi przy tym samym stoliku w tej samej restauracji, rozmawiając z osobami przychodzącymi do niego po nietypową pomoc. Każdy z gości okazuje się czegoś pragnąć, ma marzenie trudne w realizacji, jeśli w ogóle nie niemożliwe. Jednak dla mężczyzny wszystko jest wykonalne. „Możesz to osiągnąć”, powtarza każdemu.Ale warunkiem jest wykonanie specjalnego zadania, dzięki czemu spełni najskrytsze życzenie. Jakie? Sprawdźcie podczas maratonu w Arsie w sobotę od godz. 21:10 i w niedziele od godz. 15:30.

Z kolei Kino pod Baranami zaplanowało serię przedpremierowych pokazów najgorętszych Oscarowych filmów tego roku! I tak w piątek zaczniemy od „Czwartej władzy” z Meryl Streep i Tomem Hanksem w rolach głównych. To historia o najsłynniejszym, obok Watergate, śledztwie w dziejach dziennikarstwa, które zmieniło oblicze nie tylko tego zawodu, ale także całego świata, doprowadzając do ujawnienia najgłębiej skrywanych sekretów władz Stanów Zjednoczonych. W sobotę zobaczymy „Nić widmo” z genialnym Danielem Day-Lewisem w roli głównej. Będzie to opowieść o wiodącym samotnicze życie genialnym londyńskim krawcu, którego świat staje na głowie pod wpływem nowo poznanej kobiety. Na koniec w niedzielę zapraszamy na seans absolutnie zjawiskowej, baśniowej historii miłosnej, czyli „Kształtu wody” w reżyserii Guillermo del Toro. Wszystkie przedpremiery o godz. 19!

Skórzana walizka, szczotka do włosów, świecznik, flakon na perfumy, lornetka, portmonetka, złote okulary - to tylko niektóre przedmioty ocalałe z katastrofy Titanica – największego, najdroższego i najbardziej luksusowego transatlantyku, który ponad sto lat temu zatonął w lodowatych wodach Atlantyku. Już od najbliższego piątku będzie je można obejrzeć w Krakowie, dzięki wystawie „Titanic. The Exhibition”, która zagości w hotelu Forum. Na wystawie znajduje się ponad 200 oryginalnych przedmiotów, dokumentów i zdjęć z pokładu Titanica, a także pocztówki i listy do rodziny napisane przez pasażerów. Poza tym zapoznać się można z licznymi replikami – dokładnie odtworzonymi kabinami czy słynnymi schodami do sali balowej. Brakuje tylko Jacka i Rose!

Teraz coś dla miłośników polskiego kabaretu. Już w piątek odbędą się ćwierćfinały Przeglądu Kabaretów PAKA! Jest to drugi etap Konkursu, do którego zgłaszają się początkujące grupy kabaretowe. Spośród wielu zgłoszeń Komisja Kwalifikacyjna wybrała najlepsze. Możemy być pewni, że część z występujących w ten weekend kabaretów zobaczymy podczas finału przeglądu w kwietniu! Publiczność oklaskami też będzie mogła wyrażać swoje opinie, zatem warto przyjść i stać się po części jurorem. Przekonajcie się sami, jak wiele pomysłów i interpretacji rzeczywistości tkwi w młodych twórcach. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godz. 18 w Nowohuckim Centrum Kultury, polecamy!

W niedzielę o godz. 19 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego pewien interesujący artysta będzie śpiewał utwory napisane przez wybitnego twórcę. Zapraszamy na koncert „Maleńczuk gra Młynarskiego”, który jest pokłosiem płyty o tym samym tytule. Maciej Maleńczuk zagłębił się w utwory Młynarskiego i wybrał dwanaście utworów z różnych okresów jego twórczości. W interpretacjach Maleńczuka piosenki, wybrane według klucza, który sam artysta nazywa politycznym, celnie punktują dzisiejszy "świat ten źle pomyślany", w którym "poczciwy szewc zwyciężył smoka, a korzystają barany". Zapowiada się intrygująco!

Na kolejny bezpłatny spacer po Krakowie zaprasza Międzynarodowe Centrum Kultury! Gdzie zawędrujemy tym razem? Do ewangelickiego kościóła pw. św. Marcina przy ulicy Grodzkiej. Dla kogo oryginalnie zbudowano ten kościół? Jaki związek ze świątynią ma postać malarza Henryka Siemiradzkiego? Przewodnik odpowie nie tylko na te, ale i inne pytania. O samym kościele, a przede wszystkim o obecności ewangelików na ziemiach małopolskich, opowie Marta Sztwiertnia – historyczka sztuki, edukatorka, menadżerka kultury w Fundacji Chronić Dobro działającej przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Zbiórka przed wejściem do kościoła św. Marcina w sobotę o godz. 11.

 

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-02-07
Data aktualizacji: 2018-02-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź