Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Port przeładunkowy, ukraiński w szpitalach, parki kulturowe

Łukasz Gibała dopytuje o port przeładunkowy, który miałby powstać w Pychowicach, radna Nina Gabryś walczy o ułatwienia dla Ukraińców mieszkających w Krakowie, a Artur Buszek dopytuje o realizacje uchwał RMK.

Fot. Jan Graczyński

Radna Nina Gabryś pyta Prezydenta, czy w krakowskich szpitalach zatrudnione są osoby, które mówią płynnie po ukraińsku i mogliby służyć pomocą obywatelom Ukrainy mieszkającym w Krakowie, a nie posługujących się płynnie językiem polskim.

W kolejnej interpelacji radna Gabryś sugeruje Prezydentowi rozważenie wywieszenia tęczowych flag przez Urzędem Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 17 maja, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii oraz 18 maja, kiedy odbędzie się Marsz Równości w Krakowie.

W ostatniej z interpelacji radna Nina Gabryś prosi o poszerzenie map komunikacyjnych i turystycznych  dla niewidomych o Nową Hutę. -  Nowa Huta staje się coraz częściej ważną destynacją turystyczną, a jej układ urbanistyczny, wpisany do rejestru zabytków, stanowi niewątpliwie niezwykły w skali europejskiej przykład realizacji idei „miasta modernistycznego” i architektury socrealizmu. Dlatego warto umożliwić dotarcie i poznanie tej części miasta osobom niewidomym – argumentuje radna.

Radny Łukasz Gibała zwrócił się do Prezydenta w sprawie propozycji budowy portu przeładunkowego w Pychowicach. Radny powołując się na odpowiedź Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej twierdzi, że propozycja budowy w Pychowicach dużego portu przeładunkowego dla Krakowa wyszła od dawnego ZIKiT-u. – Lokalizacja tak dużego obiektu przemysłowo-logistycznego w samym sercu parku krajobrazowego, w sąsiedztwie Zakrzówka i zabudowy jednorodzinnej, jest moim zdaniem nie do przyjęcia – napisał radny w interpelacji. Radny zwraca także uwagę, że niedawno mieszkańcom Pychowic i aktywistom z inicjatywy „Ratujmy Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy” udało się przekonać urzędników, by nie forsowali na siłę naziemnego wariantu Trasy Pychowickiej i rozważyli poprowadzenie tunelu pod Wisłą. Radny prosi o informacje, jakimi przesłankami kierował się dawny ZIKiT wskazując właśnie Pychowice, jako lokalizację przyszłego portu? Dlaczego te plany nie zostały podane do opinii publicznej, a lokalizacja dużego portu w Pychowicach nie była konsultowana z mieszkańcami? Czy w ramach udziału Krakowa w stowarzyszeniu Metropolia Krakowska poruszano temat lokalizacji portu dla całej aglomeracji, jeśli nie – dlaczego tego nie zrobiono? Jak w kontekście omawianego tematu przedstawiają się perspektywy nieczynnych basenów portowych w Płaszowie i Kujawach, czy miasto ma jakieś plany odnośnie ich wykorzystania lub wykupu?

Z kolei w zapytaniu radny Gibała zwraca się do Prezydenta w sprawie podjętych działań i ich efektów dotyczących przejęcia przez miasto tzw. Bagrów Ludwinowskich.

Radny Artur Buszek prosi o informacje na temat działań podjętych w celu egzekucji przepisów obowiązującego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obszaru „Zabłocie” wobec odpowiedzialnych za zamieszczenie szyldu reklamowego powyżej linii parteru budynku na kamienicy przy pl. Bohaterów Getta 17. Zgodnie z obowiązującym MPZP, w paragrafie 20 dotyczącym terenu zabudowy mieszkaniowo-usługowej A7.MU w pkt. 5.2.b istnieje zakaz umieszczania reklam wielkogabarytowych i tablic reklamowych na elewacjach budynków oraz szyldów reklam powyżej wysokości linii parterów budynków.

W kolejnej interpelacji radny Buszek dopytuje o realizację uchwały Rady Miasta Krakowa nr CIX/1642/14 z 11 czerwca 2014 roku dotyczącej zamiaru utworzenia parków kulturowych Nowa Huta oraz Stare Podgórze z Krzemionkami. Radny prosi o przedstawienie informacji na temat wykonanych czynności przez miasto w okresie 5 lat od momentu podjęcia uchwały. Radnego interesuje także, w jakim terminie miasto przewiduje przedłożenie Radzie Miasta Krakowa uchwały o ustanowieniu Parku Kulturowego Stare Podgórze wraz z Krzemionkami.

W ostatniej interpelacji Artur Buszek odnosi się do wynagrodzenia dla nauczycieli za okres strajku. Miasto potrąciło wynagrodzenie w całości, włączając w to m.in. dodatek motywacyjny, dodatek za wysługę lat. Natomiast, zgodnie z opinią Związku Nauczycielstwa Polskiego potrącenie to powinno dotyczyć jedynie pensji zasadniczej oraz dodatku za warunki pracy. W związku z tym radny dopytuje, czy po informacji ze strony ZNP dotyczącej nieprawidłowości w potrąceniu wynagrodzenia nauczycieli za okres strajku miasto zleciło wydanie opinii prawnej w tej sprawie? Czy zostanie dokonana wypłata różnicy w wynagrodzeniu zgodnie z przedstawioną opinią ZNP? Radny prosi także o informację dotyczącą wykonania uchwały nr XIII/237/19 RMK z 10 kwietnia 2019 r.

pokaż metkę
Autor: Małgorzta Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-05-14
Data aktualizacji: 2019-05-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź