Festiwal Filmu Niemego

Festiwal Filmu Niemego
Fot. www.krakow.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kino Pod Baranami

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27
31-010 Kraków

http://kinopodbaranami.pl/

 

edycja - 1998

 

To jeden z pierwszych w świecie, najstarszy polski festiwal filmu niemego, od lat organizowany przez Kino Pod Baranami. Jego idea jest propagowanie kina niemego. Projekcje filmów odbywają się z towarzyszeniem taperów oraz instrumentalistów.

W roku 2007, w trakcie jubileuszowej, dziesiątej edycji imprezy, przypomniano tematy, gatunki oraz artystów, prezentowanych podczas festiwali zorganizowanych w latach ubiegłych. W programie znalazły się najlepsze komedie w cyklu Świat się śmieje; filmy z pamiętnymi divami okresu niemego w cyklu W niewoli uczuć, Symfonia grozy, Oblicza awangardy, Eisenstein i przełomowe Kamienie milowe.


Wszystkie projekcje odbywają się z muzyką „na żywo", wykonywaną przez najlepszych krakowskich taperów, a także muzyków sceny jazzowej z kraju i ze świata, m.in.: MITCH & MITCH, EMITER, MAŁE INSTRUMENTY oraz trio ROGIŃSKI / MORETTI / MASECKI.

Wydarzeniem 10. edycji festiwalu był specjalny pokaz filmu POZA SKAŁAMI w reżyserii Sama Wooda z Glorią Swanson i Rudolphem Valentino - filmu przez lata uznanego za zaginiony. To jedyny film, w którym te dwie gwiazdy kina niemego zagrały razem. W 2000 roku kopia tego dzieła odnalazła się w Haarlemie, w Holandii i została pieczołowicie odrestaurowana przez Nederlands Filmmuseum w Amsterdamie. Kopię tego filmu sprowadzono specjalnie na ten pokaz z USA. Byłe to pierwszy (jedyny) pokaz tego filmu w Polsce.
Nederlands Filmmuseum otrzymało w 2007 roku nagrodę festiwalu - ZŁOTĄ KŁÓDKĘ za wkład w przechowywanie, konserwację i opiekę nad dziedzictwem kina niemego.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Redaktor Techniczny
Podmiot publikujący: