Droga Królewska

Historyczna droga, prowadząca od głównej bramy wjazdowej do miasta (przez Barbakan
i Bramę Floriańską) do Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczyna się na pl. Jana Matejki
(z pomnikiem grunwaldzkim, wzniesionym w rocznicę bitwy staraniem I.J. Paderewskiego w 1910 r. oraz gmachem Akademii Sztuk Pięknych). Nieopodal znajduje się kościół św. Floriana.

Droga Królewska
Fot. Tomasz Stankiewicz / Kraków.plPrzez ulicę Floriańską, gdzie zobaczymy szereg kamienic o ciekawej historii (np. Dom Jana Matejki, hotel "Pod Różą", dawny pałac Kmitów) trasa wiedzie na Rynek Główny. Plac o wymiarach ok. 200x200 m jest jednym z trzech największych rynków w Europie.

W gotyckiej Bazylice Mariackiej, dominującej nad Rynkiem, znajduje się dzieło Wita Stwosza - największy gotycki ołtarz w Europie. Z wyższej wieży kościoła, pozostającej w gestii straży ogniowej, co godzinę grany jest hejnał. Niemalże naprzeciwko fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, wykonany w 1898 roku według projektu rzeźbiarza Teodora Rygiera. Obecnie miejsce wkoło pomnika jest popularnym punktem spotkań zarówno Krakowian jak i turystów.

Centralne miejsce Rynku, zajmują Sukiennice, rzadko spotykany przykład średniowiecznej budowli od wieków służącej kupcom. Dalej góruje wieża nieistniejącego już dziś ratusza.

Z Rynku trasa kieruje się obok malutkiego kościółka św. Wojciecha, wzniesionego pierwotnie w stylu romańskim, przez ulicę Grodzką
w stronę Wawelu, jednej z najwspanialszych renesansowych rezydencji królewskich w Europie. Po drodze, mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, podziwiać można gotyckie kościoły Świętej Trójcy (w krużgankach pozostały fragmenty murów i portal romański) oraz O.O. Franciszkanów. Ten ostatni zdobią polichromia i witraże Stanisława Wyspiańskiego. Obok kościoła widnieje Pałac Wielopolskich, dziś siedziba krakowskiego magistratu.

W perspektywie ulicy Grodzkiej widać wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja z ok. 1100 r. Obok niego można podziwiać barokowy kościół śś. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach, we wnętrzu którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi.

Z przylegającego do ulicy Grodzkiej placu Św. Marii Magdaleny można iść dalej ulicą Grodzką, przejść obok ewangelickiego kościoła św. Marcina i kościółka św. Idziego (z XIV w.) pod budynek Arsenału z czasów króla Władysława IV albo skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczą, na końcu której stoi Dom Długosza, kronikarza.

Stąd już widać wawelskie wzgórze z królewskim zamkiem i katedrą. Gotycka katedra (aczkolwiek w podziemiach zachowały się relikty dwóch wcześniejszych budowli) jest nekropolią polskich królów. Tutaj pochowano też niektórych bohaterów narodowych, m.in.
T. Kościuszkę i marszałka J. Piłsudskiego. Miejsce to łączy się też z postacią papieża Jana Pawła II, który był gospodarzem katedry w latach 1967-78. Warto też wejść na wieżę, gdzie zawieszono szereg dzwonów z największym - ważącym 8 ton - Dzwonem Zygmunta z 1521 r. noszącym imię fundatora - króla Zygmunta I Starego. Jego dostojnego brzmienia można wysłuchać tylko przy okazji wielkich uroczystości religijnych, jak np. Wielkanoc. Perełką katedry jest renesansowa kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwana Zygmuntowska, wzniesiona w latach 1519-33 według projektu Bartolomeo Berecciego. Kaplica wyróżnia się charakterystyczną złotą kopułą.

Zamek królewski jest utrzymany w stylu renesansowym, o czym świadczy arkadowy dziedziniec oraz wnętrza i ich wyposażenie. Szczególnie oryginalna jest sala Poselska zwana także "Pod Głowami", gdyż w kasetonowym stropie znajdowały się 194 rzeźbione drewniane głowy; dziś pozostało tylko 30. Unikatową kolekcję 137 arrasów, zdobiących komnaty wykonano we Flandrii na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. Kolekcja jest najcenniejszym zespołem eksponatów Zamku Królewskiego.

Odrębny dział muzealny prezentuje zbiory sztuki wschodniej, głównie pochodzące z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Dodatkową atrakcją Wawelu jest jaskinia wypłukana wodami Wisły pod wapiennym wzgórzem zwana Smoczą Jamą, gdyż zgodnie
z legendą zamieszkiwał w niej Smok Wawelski. Jaskinia jest udostępniona do zwiedzania.

Ze wzgórza wawelskiego roztacza się ładny widok na Wisłę i zachodnia część miasta.

 

Zobacz także

Znajdź
Nazwa Kategoria
Barbakan
Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Baszty obronne Droga Królewska Pokaż na mapie
Brama Floriańska
Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Collegium Iuridicum
ul.Grodzka 53 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Dom Dziekański
ul.Kanonicza 21 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Dom Długosza
ul.Kanonicza 25 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół Mariacki Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół św. Andrzeja
ul.Grodzka 54 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół św. Piotra i Pawła
ul.Grodzka 52 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Kościół św. Wojciecha
Rynek Główny 3 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Pawilon Wyspiańskiego
Plac Wszystkich Świętych 2 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Pałac Wielopolskich
Plac Wszystkich Świętych 3-4 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Plac Wszystkich Świętych Droga Królewska Pokaż na mapie
Plac św. Marii Magdaleny (Okół) Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny Droga Królewska Pokaż na mapie
Rynek Główny- najważniejsze kamienice Droga Królewska Pokaż na mapie
Sukiennice
Rynek Główny 1-3 Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Ulica Floriańska Droga Królewska Pokaż na mapie
Ulica Grodzka Droga Królewska Pokaż na mapie
Ulica Kanonicza
ul.Kanonicza Kraków
Droga Królewska Pokaż na mapie
Lista Twoich koszyków
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych