Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Solura

Historia współpracy:

Umowa o partnerstwie pomiędzy Krakowem i szwajcarską Solurą została podpisana 6 listopada 1990 roku Mimo dużej dysproporcji w wielkości miast, Solura i Kraków chętnie współpracują ze sobą przede wszystkim w dziedzinie kultury, współpracy samorządów oraz pomocy socjalnej. Naturalną więź między Krakowem i Solurą tworzy osoba Tadeusza Kościuszki, który pod koniec życia osiedlił się i zmarł w Solurze.

 

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

  • 5 kwietnia 2002 roku w Krakowie przebywała delegacja Szkoły Kantonalnej z Solury. Kilkudniowa wizyta w Polsce (2-6 kwietnia 2002 roku) odbyła się na zaproszenie współpracującego ze szkołą II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu.
  • 1 sierpnia 2012 roku spod krakowskiego Urzędu Miasta wyruszyła wyprawa z cyklu „4 krańce Europy”, zorganizowana przez Tyniecką Grupę Rowerową. Krakowscy rowerzyści, którzy dotarli do najdalej wysuniętego na zachód punktu Europy (przylądek Cabo da Roca w Portugalii), odwiedzili po drodze Innsbruck oraz Solurę, gdzie zostali powitani przez reprezentantów władz obu miast. Celem projektu „4 krańce Europy” oprócz dotarcia do symbolicznych krańców naszego kontynentu (w Grecji, Portugalii, Norwegii i Rosji), jest także propagowanie – w sportowym duchu – idei partnerstwa miast.

Jubileusze i prezentacje

  • 8 listopada 2010 roku z wizytą do Krakowa przybył Dr. Urs Scheidegger - były Prezydent Miasta Solury i sygnatariusz umowy partnerskiej. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta Krakowa, które związane było z jubileuszem 20-lecia partnerstwa miast, Dr. Scheidegger przekazał urnę zawierającą ziemię z Solury jako dar dla Komitetu Kopca Kościuszki. W spotkaniu wzięli również udział: Michael Leysinger z Solury oraz Minister Ambasady Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie Dr. Simon Geissbühler. 
  • 27-29 września 2011 roku z okazji 75-lecia istnienia Towarzystwa Kościuszkowskiego Solurę odwiedził Prezydent Miasta Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski wziął udział w uroczystości jubileuszowej oraz odbył szereg oficjalnych spotkań z władzami miasta i kantonu Solury. Podczas uroczystego powitania w siedzibie Rady Miasta Solury 27 września, Prezydent Majchrowski przekazał Prezydentowi Fluri symboliczny Klucz do Bram Miasta Krakowa a Dr. Ursowi Scheideggerowi odznakę Honoris Gratia za zasługi dla miasta Krakowa. Podczas pobytu Prezydent Krakowa złożył także wizytę w szwajcarskim Parlamencie w Bernie, zwiedził muzeum imienia Tadeusza Kościuszki w Solurze oraz pomnik nagrobny Naczelnika w Zuchwil.
  • W dniach 27- 29 maja 2015 roku w związku z jubileuszem 25-lecia współpracy w Krakowie gościła 10–osobowa delegacja przedstawicieli Urzędu i Rady Miasta Solury, na czele z Prezydentem Miasta Kurtem Flurim oraz byłym Prezydentem Miasta Dr. Ursem Scheideggerem. Podczas pobytu w Krakowie goście spotkali się m.in. z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem. Punktem kulminacyjnym wizyty był „Koncert Przyjaźni” w wykonaniu solurskiego zespołu ludowego „Ohalätz” oraz krakowskiej artystki folkowej Joanny Słowińskiej, który odbył się 28 maja na Rynku Głównym.
  • W dniach 16-18 września 2015 roku odbyły się solurskie obchody jubileuszu 25-lecia współpracy miast, w których udział wzięli przedstawiciele Miasta Krakowa. Na czele delegacji stanęła Dyrektor Magistratu Miasta Krakowa Marta Nowak oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk. W składzie delegacji znaleźli się także krakowscy radni: Włodzimierz Pietrus i Grażyna Fijałkowska. 16 września, w Kulturfabrik Kofmel odbył się koncert zespołu KROKE oraz szwajcarskiej formacji Dülü Dubach&Supersiech. 17 września dla przedstawicieli naszego miasta przygotowano wykład  informacyjny o Solurze oraz strukturze organizacyjnej i funkcjonowaniu gminy. Kulminacją uroczystości jubileuszowych było spotkanie przedstawicieli Krakowa i Solury oraz Ambasadora RP w Bernie w reprezentacyjnym Pałacu Waldegg. Prezydent Solury Kurt Fluri ofiarował krakowskiej delegacji grafikę z podobizną Tadeusza Kościuszki. 

Kultura

  • Współpraca miedzy Orkiestrą Dętą Huty im. Sendzimira a orkiestrą Stadtmusik Solothurn.
  • W roku 2008 odbyła się prezentacja kulturalna Miasta Krakowa w Solurze. Zorganizowane zostały trzy wystawy, które powstały dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Blumenstein z Solury: „Kraków, najsłynniejsze miasto Polski” (wystawa autorskich zdjęć Wiesława Majki), „Szermierz wolności - Tadeusz Kościuszko”, a także wystawa szopek krakowskich w Kościele Jezuitów w Solurze, które prezentowano wraz z solurską „Szopką Ambasadorów”. Zainaugurowana 18 kwietnia 2008 roku i trwająca cały 2008 rok prezentacja Krakowa obejmowała również liczne wykłady, koncerty, prelekcje oraz pokazy filmowe.
  • 8 listopada 2012 roku w Centrum Kultury KULTURM w Solurze odbył się wernisaż wystawy fotografii Götza Diergartena przedstawiających krakowską Nową Hutę. Zdjęcia były wcześniej prezentowane w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego w ramach Miesiąca Fotografii 2012.
  • W dniach 1-2 marca 2018 roku Sekretarz Miasta Solury Hansjörg Boll uczestniczył w pierwszej edycji konferencji MIASTA HISTORYCZNE 3.0, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
  • 24 stycznia 2020 roku Orkiestra Symfoniczna Biel-Solothurn gościła w Krakowie w ramach festiwalu Opera Rara. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbyła się krakowska premiera opery Udo Zimmermanna „Weisse Rose”. W związku z inscenizacją opery, z oficjalną wizytą do Krakowa przybył Sekretarz Solury Hansjörg Boll.
  • 16 czerwca 2020 r. - w ramach projektu promującego koncepcję parków kieszonkowych, Solura przekazała dla mieszkańców Krakowa trzy wyjątkowe, kamienne siedziska, które zostały umieszczone w parku kieszonkowym „Magiczny Ogród” przy ul. Skwerowej na Dębnikach. Tak zwane „Öufi-Chlötzli“ mają wysokość 62 cm i powierzchnię 35 x 35 cm. Składają się ze stalowego sześcianu oraz siedziska wykonanego z kamienia.

Wizyty oficjalne

  • Wizyta przedstawicieli Miasta Solury w Krakowie w dniach 22-24 lipca 2005 roku. Wśród gości znaleźli się: Prezydent Solury Kurt Fluri, Prezes Biura do spraw Turystyki Erich Egli, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urs Bentz, Dyrektor Biura do spraw Urbanistyki Werner Stebler, Sekretarz Miasta Hansjörg Boll oraz radni miejscy. Podczas spotkania z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Stanisławą Urbaniak delegacja przekazała czek na kwotę 2 tysięcy euro na rzecz Krakowskiego Ośrodka Rehabilitacji Wieku Rozwojowego. Podczas wizyty w Krakowie goście zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, kopalnię soli w Wieliczce oraz dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
  • W dniach 4-6 czerwca 2007 roku Wiceprezydent Miasta Solury Barbara Streit-Kofmel wzięła udział w obchodach 750-lecia lokacji miasta Krakowa. W imieniu miasta Solury przekazała kwotę 3 tysięcy euro na rzecz Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie (oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy).
  • W dniach 9-12 lipca 2009 roku odbyła się wizyta delegacji Miasta Solury w Krakowie. W składzie delegacji, na czele której stanął Prezydent Miasta Solury Kurt Fluri znaleźli się: Wiceprezydent Miasta Solury Barbara Streit-Kofmel, były Prezydent Miasta Solury Dr. Urs Scheidegger, Sekretarz Miasta Solury Hansjörg Boll oraz radni Miasta Solury. 10 lipca 2009 roku delegacja uczestniczyła w spotkaniu z Prezydentem Miasta Krakowa, podczas którego przekazała datek pieniężny w wysokości 3 tysięcy euro na rzecz Specjalistycznego Miejskiego Szpitala im. Gabriela Narutowicza z przeznaczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Delegacja przedstawicieli Rady i Urzędu Miasta Solury zwyczajowo odwiedza Kraków co cztery lata, każdorazowo przekazując datek pieniężny na wyznaczony cel dobroczynny. Solura zwróciła się również do Krakowa z propozycją wspólnego uczestnictwa w partnerskich projektach regionalnych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 9 lipca 2009 roku odbyły się rozmowy z przedstawicielem Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.
  • 2 listopada 2011 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Ambasadorem Szwajcarii Lukasem Beglingerem. Pierwsza oficjalna wizyta Ambasadora w Krakowie związana była z wystawą „Swiss Lib. – Szwajcarska literatura w trasie”, organizowaną przez Szwajcarską Fundację dla Kultury Prohelvetia Warszawa, we współpracy z organizatorami krakowskiego Festiwalu Conrada. Tematem spotkania były stosunki polsko-szwajcarskie i powstałe na ich bazie międzynarodowe projekty współpracy. Przykładem były wzorowa działalność Polsko-Szwajcarskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, liczne w ostatnich latach inwestycje szwajcarskie w Polsce (np. w sektorze służby zdrowia), czy też programy realizowane w ramach Grantu Szwajcarskiego. Te ostatnie – skierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, lecz także instytucji edukacyjnych (na przykład uniwersytetów) – dotyczyły takich dziedzin jak między innymi: rozwój regionalny, energia odnawialna, usuwanie azbestu, programy badawcze i doktoranckie.
  • W dniach  9-11 sierpnia 2013 roku w Krakowie przebywali przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta Solury. Podczas swojego pobytu zwiedzili Operę Krakowską, która rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Biel-Solothurn, katedrę na Wawelu, Podziemia Rynku, Kopalnię Soli w Wieliczce, Opactwo w Tyńcu a także Muzeum Auschwitz-Birkenau. W imieniu Prezydenta Krakowa na oficjalnym spotkaniu w Urzędzie Miasta Krakowa gości powitała Zastępca Prezydenta Miasta Elżbieta Koterba. W spotkaniu uczestniczyli także Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Józefa Grodecka, Główny Architekt Miasta Andrzej Wyżykowski oraz krakowscy radni.
  • W dniach 27- 29 maja 2015 roku w związku z jubileuszem 25-lecia współpracy w Krakowie gościła 10–osobowa delegacja przedstawicieli Urzędu i Rady Miasta Solury, na czele z Prezydentem Miasta Kurtem Flurim oraz byłym Prezydentem Miasta i sygnatariuszem umowy o współpracy Dr. Ursem Scheideggerem (czytaj więcej w dziale Jubileusze i prezentacje)
  • W dniach 12-15 października 2017 roku w związku z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w Krakowie gościła delegacja z Solury. W skład delegacji, oprócz prezydenta miasta Kurta Fluri i sekretarza miasta Hansjörga Bolla, weszła grupa radnych, dla większości których była to pierwsza wizyta w naszym mieście. W programie pobytu delegacji znalazło się spotkanie z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, ale też wspólne zdjęcie z Tadeuszem Kościuszką na Rynku Głównym, lekcja śpiewania i msza święta w katedrze na Wawelu z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent Kurt Fluri był też specjalnym gościem międzynarodowej konferencji środowisk kościuszkowskich, zorganizowanej wspólnie przez Komitet Kopca Kościuszki i Miasto Kraków. Wygłosił wystąpienie poświęcone pamięci Tadeusza Kościuszki i jego ostatnich lat spędzonych w Solurze. Prezydent Miasta Krakowa wyraził wdzięczność przedstawicielom Solury za zasługi na rzecz pielęgnowania pamięci o polskim bohaterze natomiast Prezes Komitetu Kopca Kościuszki Mieczysław Rokosz wręczył Prezydentowi Fluri medal wybity specjalnie na tę okazję.
  • 16-17 września 2021 r. – wizyta przedstawicieli Miasta Krakowa w Solurze w związku z jubileuszem 2000-lecia miasta. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Muzeum Sztuki oraz Sali Koncertowej Miasta Solury z udziałem gości honorowych - szwajcarskich przedstawicieli świata polityki, gospodarki i kultury. Przemówienia w imieniu zaproszonych miast partnerskich Solury wygłosił Nadburmistrz Heilbronn Harry Mergel, w imieniu gminy Le Landeron Claude Egger, a w imieniu Krakowa Zastępca Prezydenta Miasta Bogusław Kośmider, który wręczył ustępującemu po 28 latach Prezydentowi Miasta Solury Kurtowi Fluriemu upominek - dekoracyjny kafel z widokiem Kościoła Mariackiego. Z ramienia Rady Miasta Krakowa w jubileuszu udział wziął Przewodniczący Rady Miasta Dominik Jaśkowiec oraz Radny Jerzy Zięty.  Muzyczną oprawę uroczystości zapewniła Szwajcarska Orkiestra Biel-Solothurn, która w styczniu 2020 r. była gościem krakowskiego festiwalu Opera Rara. Delegacja krakowska zwiedziła także najnowszą inwestycję w zakresie rewitalizacji obiektów postindustrialnych - Attisholz-Areal - dawną fabrykę celulozy, która przekształcana jest obecnie w ośrodek kultury, nauki i sztuki oraz obiekty oferujące usługi edukacyjne, mieszkaniowe, rekreacyjne czy handlowe.
  • W dniach 9-12 czerwca 2022 roku odbyła się wizyta delegacji Rady i Urzędu Miasta Solury, na czele z nową prezydent miasta panią Stefanie Ingold. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z delegacją 9 czerwca. Tego samego dnia w ramach oficjalnego spotkania, w którym uczestniczyli także Zastępca Prezydenta Bogusław Kośmider oraz Przewodniczący Rady Miasta Rafał Komarewicz, odbyło się również symboliczne pożegnanie długoletniego Sekretarza Miasta Solury i przyjaciela Krakowa, pana Hansjörga Bolla, który z dużym zaangażowaniem przez szereg lat koordynował współpracę z Krakowem. Podczas wizyty delegacja szwajcarska zwiedziła także park kieszonkowy Magiczny Ogród na Dębnikach, gdzie znajdują się trzy kamienne siedziska, przekazane przez Solurę jako prezent dla mieszkańców Krakowa w 2020 roku oraz nową zieloną inwestycję miejską  „Park Zakrzówek”. W programie wizyty uwzględniono także zwiedzanie Krakowa, w tym Zabłocia, Kazimierza, Muzeum „Fabryka Emalia Oskara Schindlera” oraz „Apteki pod Orłem”.   

Inne

  • Miasto Solura regularnie udzielało Krakowowi pomocy finansowej, przeznaczając fundusze na wybrany cel.
  • W 1991 roku przekazanie Krakowowi 10 toalet przenośnych do wykorzystania w czasie imprez masowych oraz sprzętu i materiałów dentystycznych.
  • Przekazanie 10 tysięcy franków na oświetlenie Zamku Królewskiego na Wawelu.
  • 1993 r. ufundowanie miesięcznego stażu dla krakowskiego fotografika Czesława Odo Mostowskiego.
  • Wsparcie dla krakowskiej służby zdrowia (10 tysięcy franków szwajcarskich dla Instytutu Pediatrii w 1992 roku, kolejne 10 tysięcy franków dla Centrum Rehabilitacji Dzieci Upośledzonych w 1993 roku, 3 tysiące dolarów dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w 1997 roku, 2 tysiące euro na rzecz Krakowskiego Ośrodka Rehabilitacji Wieku Rozwojowego w 2005 roku, 3 tysiące euro na Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie - oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy w 2007 roku, 3 tysiące euro na rzecz Specjalistycznego Miejskiego Szpitala im. Gabriela Narutowicza - Szpitalny Oddział Ratunkowy w 2009 roku).
  • Kwota 3 tysiące euro przekazana przez Solurę w 2013 roku trafiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Pieniądze zostały przeznaczone na wyposażenie placówki opiekuńczo–wychowawczej dla dzieci przy ul. Działkowej. W nowym domu zamieszkało i znalazło opiekę 12 dzieci w wieku od 10 lat.
  • 1 kwietnia 2022 roku z Krakowa do Solury wyjechało 46 uchodźców wojennych z Ukrainy, których przyjęcie zaoferowało nasze miasto partnerskie w Szwajcarii. Uchodźcom towarzyszyła grupa urzędników z Solury na czele z Sekretarzem Miasta Hansjörgiem Bollem oraz tłumaczem.