Solura

Historia współpracy:

 

Umowa o partnerstwie pomiędzy Krakowem i szwajcarską Solurą została podpisana 6 listopada 1990 r. Mimo dużej dysproporcji w wielkości miast, Solura i Kraków chętnie współpracują ze sobą przede wszystkim w dziedzinie kultury, współpracy samorządów oraz pomocy socjalnej. Naturalną więź między Krakowem i Solurą tworzy osoba Tadeusza Kościuszki, który pod koniec życia osiedlił się i zmarł w Solurze.

 

Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych

 

• 5 kwietnia 2002 roku w Krakowie przebywała delegacja Szkoły Kantonalnej w Solurze (wizyta w Polsce w dniach 2-6 kwietnia 2002 roku na zaproszenie współpracującego ze szkołą II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu).

 

• 1 sierpnia 2012 roku spod krakowskiego magistratu wyruszyła wyprawa z cyklu „4 krańce Europy” zorganizowana przez Tyniecką Grupę Rowerową. Krakowscy rowerzyści, którzy dotarli do najdalej wysuniętego na zachód punktu naszego kontynentu – przylądku Cabo da Roca w Portugalii odwiedzili zaprzyjaźniony z Krakowem Innsbruck (Austria) oraz Solurę (Szwajcaria), gdzie zostali  powitani przez reprezentantów władz obu miast. Celem projektu „4 krańce Europy” obok spełnienia  marzeń cyklistów o dotarciu w czterech kolejnych latach do symbolicznych krańców naszego kontynentu w Grecji, Portugalii, Norwegii i Rosji, jest także propagowanie – w sportowym duchu – idei partnerstwa między miastami.

 

Jubileusze i prezentacje

 

• 8 listopada 2010 roku spotkanie byłego Prezydenta Miasta Solury i sygnatariusza umowy partnerskiej Dr. Ursa Scheideggera z Prezydentem Miasta Krakowa. Przekazanie urny zawierającej ziemię z Solury jako dar dla Komitetu Kopca Kościuszki. Wizyta wiązała się z jubileuszem 20-lecia partnerstwa Krakowa i Solury. W spotkaniu z Prezydentem Krakowa wzięli również udział: Michael Leysinger z Solury oraz Minister Ambasady Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie, Dr. Simon Geissbühler. 

 

• 27-29 września 2011 roku wizyta Prezydenta Miasta Krakowa w Solurze z okazji 75-lecia istnienia Towarzystwa Kościuszkowskiego. Celem tego Stowarzyszenia jest sprawowanie opieki nad Muzeum Kościuszki jak i nad jego pomnikiem nagrobnym w Zuchwil oraz dbanie o kontakty polsko-szwajcarskie. Prezydent Jacek Majchrowski wziął udział w uroczystości jubileuszowej oraz odbył szereg oficjalnych spotkań z władzami miasta i kantonu Solury. Prezydent Solury Kurt Fluri otrzymał symboliczny Klucz do Bram Miasta Krakowa a Dr. Urs Scheidegger odznakę Honoris Gratia za zasługi dla miasta Krakowa. Podczas pobytu Prezydent Majchrowski złożył także wizytę w szwajcarskim Parlamencie w Bernie, zwiedził muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Solurze oraz pomnik nagrobny Naczelnika w Zuchwil. Czytaj więcej...

 

• W dniach 16-18 września 2015 roku  odbyły się z udziałem przedstawicieli Miasta Krakowa solurskie obchody jubileuszu 25-lecia współpracy miast. Na czele delegacji stanęła Dyrektor Magistratu Miasta Krakowa Marta Nowak oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk. W składzie delegacji znaleźli się także m.in. krakowscy radni: Włodzimierz Pietrus i Grażyna Fijałkowska. 16 września, w Kulturfabrik Kofmel - jednym w najbardziej znanych alternatywnych centrów kultury i muzyki w Szwajcarii – odbył się wspólny koncert zespołu KROKE oraz szwajcarskiej formacji Dülü Dubach&Supersiech. 17 września dla przedstawicieli naszego miasta przygotowano wykład  informacyjny o Solurze oraz strukturze organizacyjnej  i funkcjonowaniu gminy. Kulminacją uroczystości jubileuszowych było spotkanie przedstawicieli Krakowa i Solury oraz Ambasadora RP w Bernie w reprezentacyjnym Pałacu Waldegg. Prezydent Solury Kurt Fluri ofiarował krakowskiej delegacji grafikę z podobizną Tadeusza Kościuszki.

 

• W dniach 27- 29 maja 2015 roku w związku z jubileuszem 25-lecia współpracy w Krakowie gościła 10–osobowa delegacja przedstawicieli Urzędu i Rady Miasta Solury, na czele z Prezydentem Miasta Kurtem Flurim oraz b. Prezydentem Miasta i sygnatariuszem umowy o współpracy Dr. Ursem Scheideggerem. Podczas pobytu w Krakowie goście spotkali się m.in. z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim i Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem. Była to okazja do refleksji nad wspólnie zrealizowanymi projektami, jak również do planowania kolejnych wydarzeń. Punktem kulminacyjnym wizyty był „Koncert Przyjaźni” w wykonaniu solurskiego zespołu ludowego „Ohalätz” oraz krakowskiej artystki folkowej Joanny Słowińskiej, który odbył się 28 maja na Rynku Głównym. Czytaj więcej...

 

Kultura


• Współpraca miedzy Orkiestrą Dętą Huty im. Sendzimira a orkiestrą Stadtmusik Solothurn.

 

• W roku 2008: prezentacja kulturalna Miasta Krakowa w Solurze. Zorganizowane zostały m.in. trzy wystawy, które powstały dzięki współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Muzeum Blumenstein z Solury: „Kraków, najsłynniejsze miasto Polski” (wystawa autorskich zdjęć Wiesława Majki), „Szermierz wolności - Tadeusz Kościuszko”, a także wystawa szopek krakowskich w Kościele Jezuitów w Solurze, które prezentowano wraz z solurską „Szopką Ambasadorów”. Zainaugurowana 18 kwietnia 2008 roku i trwająca cały 2008 rok prezentacja Krakowa obejmowała również liczne wykłady, koncerty, prelekcje oraz pokazy filmowe.

 

• 8 listopada 2012 roku w Centrum Kultury KULTURM w Solurze odbył się wernisaż wystawy fotografii Götza Diergartena przedstawiających krakowską Nową Hutę. Zdjęcia były wcześniej prezentowane m.in. w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego w ramach Miesiąca Fotografii 2012.

 

•  24 stycznia 2020 r. Orkiestra Symfoniczna Biel-Solothurn gościła w Krakowie w ramach festiwalu Opera Rara. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbyła się krakowska premiera opery Udo Zimmermanna pt. „Weisse Rose”. W związku z inscenizacją opery, z oficjalną wizytą do Krakowa przybył Sekretarz Solury, Hansjörg Boll.

 

Wizyty oficjalne

 

• Wizyta przedstawicieli Miasta Solury w Krakowie w dniach 22-24 lipca 2005 roku. Wśród gości znaleźli się: Prezydent Solury Kurt Fluri, Prezes Biura ds. Turystyki Erich Egli, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urs Bentz, Dyrektor Biura ds. Urbanistyki Werner Stebler, Sekretarz Miasta Hansjörg Boll oraz radni miejscy. Podczas spotkania z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Stanisławą Urbaniak delegacja przekazała czek na kwotę 2 tys. euro na rzecz Krakowskiego Ośrodka Rehabilitacji Wieku Rozwojowego. Podczas wizyty w Krakowie goście zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, kopalnię soli w Wieliczce oraz dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau


• Wiceprezydent Miasta Solury Barbara Streit-Kofmel wzięła udział w obchodach 750-lecia lokacji miasta Krakowa w dniach 4-6 czerwca 2007 roku. Wiceprezydent przekazała kwotę 3 tys. euro na rzecz Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie (Oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy).

 

• 9-12 lipca 2009 r. wizyta delegacji Miasta Solury w Krakowie. W składzie delegacji, na czele której stanął Prezydent Miasta Solury Kurt Fluri znaleźli się m.in.: Wiceprezydent Miasta Solury Barbara Streit-Kofmel, b. Prezydent Miasta Solury Urs Scheidegger, Sekretarz Miasta Solury Hansjörg Boll oraz radni Miasta Solury. 10 lipca 2009 roku spotkanie delegacji z Prezydentem Miasta Krakowa, podczas którego przekazano datek pieniężny w wysokości 3 tys. euro na rzecz Specjalistycznego Miejskiego Szpitala im. Gabriela Narutowicza, Szpitalny Oddział Ratunkowy. Delegacja przedstawicieli Rady i Urzędu Miasta Solury zwyczajowo odwiedza Kraków co 4 lata, każdorazowo przekazując datek pieniężny na wyznaczony cel dobroczynny. Solura zwróciła się również do Krakowa z propozycją wspólnego uczestnictwa w partnerskich projektach regionalnych w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 9 lipca 2009 roku odbyły się rozmowy z przedstawicielem Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Krakowa.

 

• 8 listopada 2010 roku spotkanie byłego Prezydenta Miasta Solury i sygnatariusza umowy partnerskiej Dr. Ursa Scheideggera z Prezydentem Miasta Krakowa. Przekazanie urny zawierającej ziemię z Solury jako dar dla Komitetu Kopca Kościuszki. Wizyta wiązała się z jubileuszem 20-lecia partnerstwa Krakowa i Solury. W spotkaniu z Prezydentem Krakowa wzięli również udział: Michael Leysinger z Solury oraz Minister Ambasady Konfederacji Szwajcarskiej w Warszawie, Dr. Simon Geissbühler. 

 

• 2 listopada  2011 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Ambasadorem Szwajcarii J.E. Lukasem Beglingerem. Pierwsza oficjalna wizyta Ambasadora w Krakowie związana była z wystawą „Swiss Lib. – Szwajcarska literatura w trasie”, organizowaną przez Szwajcarską Fundację dla Kultury Prohelvetia Warszawa, we współpracy z organizatorami krakowskiego Festiwalu Conrada. Podczas kurtuazyjnego spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim ambasador rozwinął temat owocnych polsko-szwajcarskich stosunków i powstałych na ich bazie międzynarodowych projektów współpracy. Warto tutaj wymienić wzorową działalność Polsko-Szwajcarskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, liczne w ostatnich latach inwestycje szwajcarskie w naszym kraju (np. w sektorze służby zdrowia), czy też programy realizowane w ramach Grantu Szwajcarskiego. Te ostatnie – skierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw, lecz także instytucji edukacyjnych (np. uniwersytetów) – dotyczą takich dziedzin jak m.in.: rozwój regionalny, energia odnawialna, usuwanie azbestu, programy badawcze i doktoranckie.

 

• W dniach  9-11 sierpnia 2013 roku w Krakowie przebywali przedstawiciele Urzędu i Rady Miasta Solury. Podczas swojego pobytu zwiedzili Operę Krakowską, katedrę na Wawelu, Podziemia Rynku, Kopalnię Soli w Wieliczce, Opactwo w Tyńcu a także Muzeum Auschwitz-Birkenau. W imieniu Prezydenta Krakowa na oficjalnym spotkaniu w Urzędzie Miasta Krakowa gości powitała Zastępca Prezydenta Miasta Elżbieta Koterba. W spotkaniu uczestniczyli także Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Józefa Grodecka, Główny Architekt Miasta Andrzej Wyżykowski oraz radni.

 

• W dniach 27- 29 maja 2015 roku w związku z jubileuszem 25-lecia współpracy w Krakowie gościła 10–osobowa delegacja przedstawicieli Urzędu i Rady Miasta Solury, na czele z Prezydentem Miasta Kurtem Flurim oraz b. Prezydentem Miasta i sygnatariuszem umowy o współpracy Dr. Ursem Scheideggerem (czytaj więcej w dziale Jubileusze i prezentacje)

 

• W dniach 12-15 października 2017 roku gościła w Krakowie delegacja szwajcarskiej Solury na czele z burmistrzem miasta Kurtem Fluri. Wizyta miała związek z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki właśnie w Solurze. Czytaj więcej...

 

Inne

 

• Miasto Solura regularnie udzielało Krakowowi pomocy finansowej, przeznaczając fundusze na wybrany cel:

 

• W 1991 r. przekazanie Krakowowi 10 toalet przenośnych do wykorzystania w czasie imprez masowych oraz sprzętu i materiałów dentystycznych.

 

• Przekazanie 10 tys. franków na oświetlenie Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

• 1993 r. ufundowanie miesięcznego stażu dla krakowskiego fotografika Czesława Odo Mostowskiego.

 

• Wsparcie dla krakowskiej służby zdrowia (10 tys. franków szwajcarskich dla Instytutu Pediatrii w 1992 r., kolejne 10 tys. franków dla Centrum Rehabilitacji Dzieci Upośledzonych w 1993 r., 3 tys. dolarów dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w 1997 r., 2 tys. € na rzecz Krakowskiego Ośrodka Rehabilitacji Wieku Rozwojowego w 2005 r., 3 tys. € na Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie - oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy w 2007 r., 3 tys. € na rzecz Specjalistycznego Miejskiego Szpitala im. Gabriela Narutowicza - Szpitalny Oddział Ratunkowy w 2009 r.).

 

• Kwota 3 tys. € przekazana przez Solurę w 2013 r. trafiła na ręce Józefy Grodeckiej, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Pieniądze zostały przeznaczone na wyposażenie placówki opiekuńczo–wychowawczej dla dzieci przy ul. Działkowej. W nowym domu zamieszkało i znalazło opiekę 12 dzieci w wieku od 10 lat.

 

• W dniach 1-2 marca 2018 r. Sekretarz Miasta Solury Hansjörg Boll uczestniczył w pierwszej edycji konferencji MIASTA HISTORYCZNE 3.0, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

 

Pomoc materialna Solury dla Krakowa

 

 

 

 

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie