Komunikat archiwalny

Wesprzyj pierwsze przejście Polaków przez Pacific Crest Trail

Pacific Crest Trail to wysokogórski szlak trekkingowy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, o długości prawie 4300 kilometrów. Pustynie, jeziora, dzikie zwierzęta i brak zdobyczy cywilizacyjnych – to wyzwania, z którymi postanowili się zmierzyć związani z Krakowem Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński. Jeżeli wyprawa zakończy się sukcesem będą oni pierwszymi Polakami, którzy dokonają przejścia Pacific Crest Trail.

Wesprzyj pierwsze przejście Polaków przez Pacific Crest Trail
Fot. Terra Incognita Project

Pieszy szlak turystyczny Pacific Crest National Scenic Trail - w skrócie Pacific Crest Trail (PCT) - ma przybliżoną długość 2 650 mil (4 265 km). Wiedzie on z południa na północ przez trzy amerykańskie stany (Kalifornia, Oregon i Waszyngton) i jest niezwykle zróżnicowanym pod względem ukształtowania terenem znajdującym się w trzech strefach klimatycznych. Szlak przebiega przez 7 parków narodowych, zaś jego najwyższym punktem jest przełęcz Forestera (4009 m n.p.m.). Wybierający się na wyprawę podróżnicy będą więc mieć do czynienia z prawdziwym miszmaszem fauny i flory: od kalifornijskiej pustyni, przez Góry Kaskadowe oraz Sierra Nevada, aż po rozległe lasy Kanady. W ostatnich latach szlak Pacific Crest Trail zyskał spory rozgłos dzięki książce Cheryl Strayed pod tytułem „Wild”, a także jej późniejszej ekranizacji o tym samym tytule.

Swoją przygodę ze szlakiem Grzegorz Ozimiński i Maciej Stromczyński rozpoczną tuż przy granicy z Meksykiem, w małej miejscowości Campo. Planowana na 5-6 miesięcy wyprawa zakończy się na granicy z Kanadą, w Parku Manning. Pierwsze polskie przejście PCT – jak zapowiadają podróżnicy – z pewnością nie będzie należało do schematycznych. Przecież nie sposób być w USA kilkadziesiąt kilometrów od Parku Yosemite i nie dotknąć skały Half Dome czy El Capitan, nie sposób nie wejść na szczyt Mount Whitney (4300 m n.p.m.). Droga krakowian będzie więc kręta, wykraczająca poza dostępne przewodniki po PCT, ale przez to właśnie ciekawa. Podczas trekkingu podróżnicy będą sporządzać notatki i nagrywać filmy, z których po powrocie planują stworzyć swoisty poradnik przybliżający szlak Pacific Crest Trail. Być może zachęci to kolejnych  Polaków do tego typu aktywności.

Dzięki udanej zbiórce na Portalu Polak potrafi i wsparciu sponsorów wyprawa jest obecnie na końcowym etapie organizacji. "Załatwiliśmy już formalności związane ze zgodną na przejście na szlak, otrzymaliśmy wizę i  zakupiliśmy bilety lotnicze. Do USA wylatujemy 4 maja, przez Oslo do Los Angeles, gdzie planujemy zostać około 2 dni. Potem przeniesiemy się do San Diego skąd będziemy kierowali się już bezpośrednio na start w miejscowości Campo" - informuje Grzegorz Ozimiński. "Średnia przejścia PCT przez hikerów to około 150 dni, i tę średnią chcemy utrzymać podczas naszego przejścia (koło 30 km dziennie). Powrót do Polski planujemy na drugą połowę października. Pogoda na szlaku w tym roku jest dosyć zmienna. W górach Sierra Nevada nadal obficie pada śnieg co z jednej strony jest dobrą wiadomością ze względu na dostęp do wody pitnej z drugiej strony może być problematyczne ze względu na warunki na szlaku. Nie zrażamy się jednak i zamierzamy solidnie przygotować się do przejścia" - dodaje podróżnik.

Odpowiadając na zapytania wielu osób, którzy o wyprawie dowiedzieli się później, podróznicy uruchomili dodatkowo zbiórkę funduszy na portalu zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/dmv5uh) i specjalny nr konta bankowego. Odesłanie znajduje się n stronie internetowej projektu www.pct2016.pl w zakładce WESPRZYJ NAS.

Szczegółowe informacje na temat wyprawy dostępne także na portalu społecznościowym Facebook https://www.facebook.com/PCT16/

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Sonda
Jubileusz 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi (26-28 lipca 2019 r.) oceniasz jako:
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie