Kulturalnie i kulinarnie. Kraków na Dniach Hanzy w Kampen

Od 16 do 18 czerwca miasta należące do Związku Nowej Hanzy spotykają się na tradycyjnym, corocznym zlocie. Tym razem to największe spotkanie miast hanzeatyckich gości w holenderskim Kampen. Organizatorzy w ciągu trzech dni wydarzenia spodziewają się nawet 300 tysięcy gości!

Kulturalnie i kulinarnie. Kraków na Dniach Hanzy w Kampen
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Dziś spotkania miast hanzeatyckich to przede wszystkich wydarzenia turystyczne i kulturalne, ważny jest jednak również ich wymiar ekonomiczny i ekologiczny, szczególnie w zakresie promowania zrównoważonego rozwoju gospodarczego, z poszanowaniem dla przyrody.

Na Dniach Hanzy nie może oczywiście zabraknąć Krakowa. Dawna stolica Polski należała do związku miast Hanzy od połowy XIV wieku, co było dość niezwykłe. Zwykle bowiem do Ligi Hanzeatyckiej wstępowały miasta portowe, Kraków zaś od najbliższego wybrzeża – Morza Bałtyckiego – dzieli go ponad 500 kilometrów. Tym niemniej, w średniowieczu nasze miasto należało do kilkunastu najważniejszych ośrodków handlowych w całej Europie, a potwierdzeniem tego faktu była właśnie przynależność do Hanzy.

W Kampen Kraków prezentuje się od strony kulturalnej (koncerty zespołu Joanny Słowińskiej i ekspozycja instalacji „Czakram” Jakuba Najbarta w ramach projektu HANSEartWORKS) i… kulinarnej: specjalnie na imprezę do Holandii dotarł krakowski food truck z firmy Luki Food serwujący lokalne przysmaki, wśród nich maczankę po krakowsku oraz bułę z kiełbasą krakowską. Będzie można także spędzić czas w krakowskiej strefie piknikowej, odpocząć na leżakach i zagrać w gry planszowe, w tym specjalną edycje Monopoly, której głównym bohaterem jest oczywiście Kraków. Odwiedzający będą mogli tez wziąć udział w specjalnych konkursach, w których nagrodami będą dwa weekendowe pobyty w Krakowie do wykorzystania przez najbliższy rok.

Ważnym atutem jest miejsce odbywania się tegorocznych Dni Hanzy. Holandia bowiem od kilku lat jest jednym z najważniejszych rynków turystyki przyjazdowej do Krakowa, a samo miasto jest znakomicie oceniane przez holenderskich turystów. W styczniu tego roku Kraków po raz czwarty z rzędu został uznany najlepszą europejską destynacją miejską w plebiscycie użytkowników portalu internetowego Zoover („The Best European City Trip”), czego wcześniej nie dokonało tego żadne inne miasto! Kraków jako jedyny w tegorocznej edycji został oceniony przez internautów powyżej 9 (na 9,1 punktów w skali 1-10), wyprzedzając m.in. Sevillę, Barcelonę i Wiedeń. To więcej, niż w 2016 r., kiedy nasze miasto uzyskało ocenę 8,9 pkt.

Pokaż metkę
Autor: SZYMON GATLIK
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie