Marsz Pamięci przeszedł ulicami Krakowa

Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Pamięci, upamiętniający 75. rocznicę likwidacji krakowskiego getta. Uczestnicy spotkali się w niedzielę, 11 marca, o godz. 12.00, na placu Bohaterów Getta i przeszli na teren byłego KL Plaszow. Dodatkowo o godz. 17.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 odbędzie się koncert orkiestry „Józefina”, a o godz. 19.00 w Teatrze Nowym Proxima zobaczymy spektakl „Getto krakowskie”.

Marsz Pamięci przeszedł ulicami Krakowa
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Społeczność żydowska, władze miasta i mieszkańcy Krakowa spotkali się na placu Bohaterów Getta o godzinie 12.00, aby przejść stamtąd pod pomnik na terenie byłego obozu KL Płaszów – dokładnie tą trasą, którą przeszli ostatni krakowscy Żydzi.

Każdego roku w Marszu Pamięci bierze udział kilkuset krakowian, a z roku na rok również coraz większa liczba gości z zagranicy, w tym krakowskich Żydów mieszkających obecnie w Izraelu oraz ich potomków. To nie tylko okazja do manifestowania pamięci i szacunku dla tysięcy ofiar Holokaustu, ale też pokazania triumfu odrodzonego życia nad śmiercią.

W tym roku organizatorzy zapraszają na godz. 19.00 do Teatru Nowego Proxima na spektakl „Getto krakowskie”. Przedstawienie zainspirowane jest wspomnieniami Stelli Mueller-Madej „Dziewczynka z listy Schindlera”; opowiada o przeżyciach ofiar Holokaustu, scenach z getta krakowskiego i obozu w Płaszowie. Wykonawcami spektaklu są tancerze różnych narodowości, aby podkreślić cele projektu, którymi są pamięć o dziejach Krakowa za czasów II wojny światowej oraz szerzenie w społeczeństwie tolerancji dla odmiennych narodowości czy kultury. Więcej informacji na www.teatrnowy.com.pl.

Ponadto o godz. 17.00 w Synagodze Tempel przy ul. Miodowej 24 usłyszymy koncert orkiestry „Józefina” ze Szkoły Muzycznej II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego, pod kierownictwem Tadeusza Płatka. Wstęp wolny.

Więcej informacji na www.jewishfestival.pl.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

marsz

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie