Komunikat archiwalny

Piknik Krakowski po węgiersku

Już w najbliższą niedzielę krakowski piknik zdominują smaki i kultura naszych węgierskich bratanków! Dzięki współpracy Miasta Krakowa i węgierskiej Nyíregyházy oraz wsparciu Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie, 12 sierpnia Park Decjusza rozbrzmiewać będzie węgierską mową, pachnieć langoszami i zachwycać kolorytem węgierskiego folkloru.

Piknik Krakowski po węgiersku
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

W programie znajdziemy m.in. pokazy Zespołu Tańca Ludowego "Szabolcs" z Nyíregyházy (11:00, 12:30, 14:00). Po każdej z barwnych prezentacji będzie można wziąć udział w skróconym kursie węgierskich tańców ludowych. Ci, którzy będą chcieli nauczyć się czegoś jeszcze będą mieli okazję wziąć udział w mini kursie języka węgierskiego. Znajomość podstawowych zwrotów przyda się zwłaszcza tym, którzy planują wakacyjne (i nie tylko) wypady do naszych węgierskich sąsiadów.

Na węgierskim pikniku dobrze bawić będą się również jego najmłodsi uczestnicy, którzy posłuchają węgierskich baśni i legend, stworzą własne węgierskie flagi, a nawet nakarmią smoka (oczywiście z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa) i wezmą udział w wyścigu ślimaków.

Najwytrwalsi piknikowicze będą mogli zbierać pieczątki do „Paszportu Pikniku Węgierskiego”, którego posiadacze otrzymają węgierskie upominki.

Piknikować z krakowianami będą Konsul Generalna Wegier Adrienne Körmendy oraz Burmistrz Nyíregyházy Ferenc Kovács. Leżąca na północno-wschodnim krańcu Węgier, Nyíregyháza to znany kurort termalny, w którego pobliżu leży Sóstózoo –  zdobywca tytułu Najlepsze Zoo Europy 2015 roku i Atrakcja Turystyczna Roku 2017" na Węgrzech. Zwiedzający mogą spacerować po 30-hektarowym lesie dębowym, który zamieszkuje ponad 5 tysięcy zwierząt. Już w przyszłym roku swoje podwoje po generalnym remoncie otworzy dla turystów interaktywny skansen Sóstó największe muzeum etnograficzne na Węgrzech prezentujące materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe kraju. O tych i wielu innych atrakcjach Nyíregyházy posłuchać będzie można podczas całego niedzielnego pikniku. Może okaże się, że ten ciekawy zakątek Węgier to świetny plan na kolejny wakacyjny wypad?

Zobacz też:
http://krknews.pl/piknik-krakowski-po-wegiersku-impreza-juz-w-niedziele/

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie