Urodziny Rolanda Badera w Filharmonii Krakowskiej

Melomani, którzy od lat uczestniczą w życiu muzycznym naszego miasta, doskonale pamiętają, jak ważną postacią w historii Filharmonii Krakowskiej był maestro Roland Bader. Postać ta – barwna i niezwykle aktywna – przyczyniła się do wielu spektakularnych sukcesów tej instytucji nie tylko w Europie, a także w odległych zakątkach Dalekiego Wschodu. W tym roku obchodzimy jubileusz 80. urodzin dyrygenta. Z tej okazji osobiście poprowadzi on koncerty z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, jakie odbędą się 7 i 8 grudnia.

Urodziny Rolanda Badera w Filharmonii Krakowskiej
Fot. Fot. Michał Ramus / Filharmonia Krakowska

Roland Bader w roku 1991 objął stanowisko pierwszego dyrygenta Orkiestry Filharmonii, a następnie do roku 2008 był jej dyrygentem gościnnym. W latach 1993–2008 dyrygował orkiestrą podczas 140 koncertów w ramach tournées po Niemczech i Szwajcarii, natomiast z mniejszym składem artystów tej orkiestry, wykonał około 100 koncertów podczas tournées po Japonii i Korei. Z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej zrealizował ponad 15 albumów CD, zapisując się tym samym na czele fonograficznego rankingu tej instytucji. Jak dotąd żaden dyrygent nie uzyskał lepszego rezultatu.

Jubileuszowe koncerty wypełnią rzadko prezentowane utworów religijne gigantów opery  – Giuseppe Verdiego „Laudi alla Vergine Maria” i „Te Deum”, oraz Giacomo Pucciniego „Messa di Gloria”. W partiach solowych usłyszymy Bernardę Grembowiec – sopran, Łukasza Gaja – tenor i Wojciecha Gierlacha – baryton / bas.

Bezpośrednio przed piątkowym koncertem w sali złotej o godz. 18.30 wygłoszona zostanie prelekcja dra Piotra Lityńskiego z serii „Przed koncertem o koncercie”. Wejście na spotkanie możliwe jest na podstawie biletu na koncert lub abonamentu.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie