Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Geo-sounds! Polsko-niemiecki projekt kompozytorski dla uczniów

Jeżeli 50 milionów lat, podczas których powstawał węgiel brunatny, zostałoby zredukowanych do jednego roku, to ostatnie 100 lat historii wydobywania węgla stanowiłoby jedynie 63 sekundy. 50 młodych ludzi z Lipska, Krakowa, Markkleeberg, Görlitz i Zgorzelca  - reprezentujących 2 polskie i 3 niemieckie szkoły - opracowuje wspólnie utwór muzyczny inspirowany tym doniosłym faktem geologicznym.

Jest to podróż do pradziejów, do czasów pustyń lodowych, bezkresnych bagien i mórz subtropikalnych, do krainy mamutów, przodków dzisiejszego konia i tygrysów szablozębych... Uczniowie, pozostający pod opieką geologów i uznanych kompozytorów (Steffen Reinhold z Lipska, Knut Müller  z Markkleeberga, Carsten Henning Drezna, Piotr Peszat z Krakowa, Dominik Lewicki ze Zgorzelca)  i współpracujący ściśle z wytrawnymi muzykami lipskiej orkiestry kameralnej Mendelssohn Kammerorchester Leipzig, komponują motywy muzyczne, które nagrywają w studiu dźwiękowym i przy użyciu elektronicznej obróbki dźwięku łączą w jedną całość. Kompozycja ta dostępna będzie przez rok na stronie internetowej, która zostanie uroczyście otwarta podczas koncertu na żywo 22 maja 2013 r., czyli w dokładnie w dniu 200. rocznicy urodzin Ryszarda Wagnera. Koncert ten zostanie wykonany wspólnie przez uczniów polskich i niemieckich oraz muzyków Mendellsohn Kammerorchester Leipzig.

Nasze miasto jest reprezentowane w projekcie Geo-sounds! przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza. Poczynając od października, krakowscy uczniowie spotykają się raz w tygodniu i – pod okiem młodego kompozytora Piotra Peszata - pracują nad projektem kompozycji. Pierwsze wspólne polsko-niemieckie warsztaty  odbyły się w Görlitz w listopadzie 2012 roku. Kolejne spotkanie młodzieży – tym razem w Lipsku – odbywało się w dniach od 11 do 16 lutego. Wzięło w nim udział 11 uczniów oraz nauczyciel teorii muzyki Magdalena Wiktorczyk-Dzioba. Pierwszy koncert w ramach projektu - w wykonaniu Mendelssohn Kammerorchester - odbył się w Lipsku 13 lutego. 14 lutego uczestników projektu powitała w Ratuszu w Lipsku przedstawicielka Referatu Współpracy Zagranicznej Urzedu Miasta Lipska Dr Caren Marusch-Krohn. Kolejne warsztaty przewidziane są na maj bieżącego roku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2013-02-13
Data aktualizacji: 2013-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź