Węgierski Ambasador Pokoju w Krakowie

W czwartek, 20 sierpnia 2015 r., Kraków odwiedził József Zelei – obywatel Węgier, tytularny Ambasador Pokoju, który przemierza świat na rowerze szlakiem miejsc bohaterskich walk Węgrów o wolność. W naszym mieście podróżnika powitał Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Węgierski Ambasador Pokoju w Krakowie
Fot. www.hetek.hu

Mottem tegorocznej wyprawy rowerowej Józsefa Zelei jest „Pokój na Świecie" – na pamiątkę 100. rocznicy I Wojny Światowej. Projekt uzyskał patronat Ministra Obrony Narodowej Węgier dr Csaba Hende. Kolarzowi towarzyszy ekipa telewizyjna oraz przedstawiciele innych mediów. Trasa wyprawy przebiega wzdłuż ówczesnego wschodniego frontu walk – od Węgier przez Słowację, Polskę, Ukrainę, Białoruś, Litwę i Łotwę. We wszystkich odwiedzanych miejscach, József Zelea oddaje cześć poległym węgierskim żołnierzom, symbolicznie rozsiewając na ich mogiłach odrobinę węgierskiej ziemi.

Ważnym elementem wyprawy węgierskiego Ambasadora Pokoju są spotkania z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych i państwowych – osobami odpowiedzialnymi za kultywowanie pamięci o bohaterach poległych podczas Wojny Światowej. W Polsce – poza Krakowem – József Zelea odwiedzi Gorlice, Limanową, Bochnię, Tarnów, Rzeszów i Przemyśl.

Podczas spotkania z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa, które przebiegło w serdecznej atmosferze, gość z Węgier podkreślił, że – chociaż na rowerze zwiedził już cały świat – to właśnie w Polsce jego misja spotkała się z największym zainteresowaniem. O tym, jakiej wytrwałości i... kondycji ta misja wymaga mógł się z kolei przekonać sam Przewodniczący Kośmider, który przed budynkiem krakowskiego magistratu osobiście „wypróbował" rower podróżnika.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie