Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spojrzenie na Kazimierz po 20 latach. Wizyta gości z Edynburga

Od 21 do 24 września 2015 r. w Krakowie gościli przedstawiciele Urzędu Miasta Edynburga: Karen Stevenson i Irene Beautyman z Biura Planowania oraz Graeme Paget z Biura ds. Dróg. Celem wizyty była kontynuacja warsztatów urbanistycznych na temat konsultacji społecznych przy tworzeniu lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego i realizacji projektów rewitalizacyjnych, a także zarządzania transportem publicznym i polityki miasta w zakresie nawierzchni ulic w jego historycznych obszarach.

Szkoccy partnerzy byli pod wrażeniem konsekwencji władz Krakowa w zakresie rozwijania sieci transportu publicznego oraz remontów ulic w obrębie Starego Miasta, gdzie dominują brukowe nawierzchnie granitowe, wapienne i porfirowe. Również możliwości w zakresie porządkowania obszaru historycznego centrum miasta, jakie daje Park Kulturowy, spotkały się z uznaniem przedstawicieli miasta Edynburga, którzy są odpowiedzialni za wymienione aspekty zarządzania miastem.

Podczas wizji lokalnych na Kazimierzu oraz w Płaszowie goście mieli możliwość zobaczenia rezultatów wdrożenia rozwiązań omawianych wcześniej z krakowskimi ekspertami, przedstawicielami Wydziału Rozwoju Miasta, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Międzynarodowego Centrum Kultury.

Krakowsko-edynburska współpraca rozpoczęła się w 1994 r. od wspólnej pracy nad opracowaniem planu rewitalizacyjnego dla krakowskiego Kazimierza. W pracach prowadzonych w ramach projektu ECOS brał udział również Berlin. Dziś, po 20 latach, Kazimierz jest zupełnie innym miejscem. Czy jednak taki był cel planistów tworzących Plan Działań dla Kazimierza w ramach projektu ECOS? To i wiele innych ciekawych pytań związanych z problematyką rewitalizacji miast i angażowania społeczności lokalnych w tworzenie swojej przestrzeni pojawiło się w czasie spotkań delegacji edynburskiej w Urzędzie Miasta Krakowa i w Międzynarodowym Centrum Kultury. Być może, w ramach przyszłych projektów, odpowiedzi na te pytania uda się znaleźć w kontekście nowych wyzwań, przed jakimi stoją dziś historyczne miasta, takie jak Kraków i Edynburg. Miasta, które swoje dziedzictwo chcą nie tylko pokazywać turystom i zachować dla przyszłych pokoleń, ale i na co dzień harmonijnie tworzyć nowoczesne i przyjazne mieszkańcom miejsca.

Polecamy WYWIAD z Gabrielą Ingle z Edynburga

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2015-09-28
Data aktualizacji: 2016-09-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź