Azerbejdżan bliżej Krakowa. Wizyta władz Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej

W poniedziałek, 16 czerwca 2014 r., Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przyjął podczas spotkania gabinetowego oficjalną delegację Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej. Z okazji jubileuszu 90-lecia NRA w składzie Republiki Azerbejdżanu, goście z dalekiej Nachczywanii przygotowali dla mieszkańców Krakowa atrakcyjną prezentację swojego regionu.

Azerbejdżan bliżej Krakowa. Wizyta władz Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej
Fot. Wiesław Majka

37-osobowa delegacja Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej – przedstawiciele władz,  uczelni wyższych, biznesmeni i artyści – przebywali w Krakowie od 14 do 17 czerwca 2014 r. Goście przyjechali na swój koszt, z inicjatywy Ambasadora Republiki Azerbejdżanu w RP J.E. Hasana Hasanova, który jest gorącym orędownikiem nawiązania współpracy pomiędzy Krakowem a – liczącym prawie 5 tys. lat – miastem Nachczywań.

W poniedziałek, 16 czerwca, z władzami Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej spotkali się Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider. W spotkaniu, podczas którego goście zaprezentowali historię i potencjał  NRA, a także zadeklarowali gotowość nawiązania ścisłej współpracy z Krakowem, udział wzięli: Zastępca Przewodniczącego Parlamentu  Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej Azar Zeynalov, Prezydent Miasta Nachczywań  Vugar Safarov, Ambasador Republiki Azerbejdżan w RP J.E. Hasan Hasanov, Minister Gospodarki i Przemysłu Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej Famil Seyidov, Minister Kultury i Turystyki Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej Sarvan Ibrahimov, Naczelnik Zarządu MSZ Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej Asgar Ismayilov, Pomocnik Przewodniczącego  Najwyższego Milli Medżlisu (Parlamentu) Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej Kamil Suleymanov oraz Dyrektor Biznescentrum  Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej Vugar Safarov.

W tym samym dniu w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się prezentacja ekonomicznego potencjału Nachczywańskiej Republiki Autonomicznej, w której wzięli udział Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Przedsiębiorczości Jan Okoński, Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie Wacław Andruszko, a także przedstawiciele firm azerbejdżańskich i krakowskich (TINES, DRAGON, STACO POLSKA). Druga część spotkania odbyła się w formule B2B. W tym samym czasie przedstawiciele uczelni wyższych z Nachczewanii spotkali się z przedstawicielami krakowskiego środowiska akademickiego: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Z kolei wieczorem, 16 czerwca na krakowian czekała prawdziwa gratka kulturalna. W Operze Krakowskiej odbył się koncert tradycyjnej muzyki Azerbejdżanu – tzw. mugam – w wykonaniu instrumentalistów, śpiewaków i tancerzy z Nachczywańskiej Filharmonii Państwowej. Koncertowi towarzyszyła wystawa fotograficzna „Azerbejdżańska Kraina Nachczywańska". Entuzjastyczny odbiór koncertu przez licznie zgromadzoną publiczność pozwala z całą pewnością stwierdzić, że kultura Azerbejdżanu nie pozostawiła krakowian obojętnymi na jej uroki! Podobnie, jak azerbejdżańska kuchnia –  regionalne specjały i tradycyjne łakocie z Nachczywanii można było skosztować w Operze po zakończeniu koncertu.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie