Noworoczne spotkanie Prezydenta z korpusem konsularnym

Noworoczne spotkania Prezydenta Miasta Krakowa z korpusem konsularnym to już tradycja, która także i w tym roku została dotrzymana. W poniedziałek, 12 stycznia Prezydent Jacek Majchrowski powitał krakowskich dyplomatów w kolejnej miejskiej jednostce kultury, tym razem w Muzeum Armii Krajowej.

Noworoczne spotkanie Prezydenta z korpusem konsularnym
Fot. Wiesław Majka

Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem niezwykle ciekawe muzeum wciąż jest stosunkowo rzadko odwiedzane przez zagranicznych gości. Aby zmienić tę sytuację, przed spotkaniem konsulowie mieli możliwość krótkiego zapoznania się z ekspozycją. Dyplomaci zadeklarowali, że będą tę placówkę polecać jako tzw. „must see" na liście atrakcji turystycznych naszego miasta.

Tradycyjnie spotkanie było okazją do podsumowania ubiegłego roku oraz prezentacji planów na rok bieżący. Prezydent Majchrowski szczególnie serdecznie powitał nowych konsulów, którzy dołączyli do krakowskiego korpusu. W marcu ponownie otwarty został - po 5 latach przerwy - Konsulat Generalny Węgier, a swą misję rozpoczęła Pani Adrienne Körmendy. Z kolei w listopadzie do listy placówek dyplomatycznych dopisany został Konsulat Czarnogóry, a Konsulem Honorowym został Pan Marcin Ruta. Nastąpiła też zmiana na stanowisku Konsula Generalnego Słowacji, którym został Pan Ivan Škorupa. Niestety nie obyło się bez przykrych zmian. Z powodu śmierci Konsula Honorowego Kazachstanu śp. Jarosława Bałasza, przestało działać przedstawicielstwo Kazachstanu w Krakowie.

W minionym roku obchodziliśmy kilka ważnych historycznych rocznic i jubileuszy, które - jak np. 100. rocznica wybuchu I wojny światowej - stały się inspiracją dla cennych międzynarodowych projektów. Atrakcyjne wydarzenia towarzyszyły 35-leciu partnerstwa Krakowa i Norymbergi oraz 25. rocznicy działalności Koła Przyjaciół Frankfurt-Kraków. Przy okazji podpisania kolejnej umowy o współpracy z Edynburgiem mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać koncertu rodowitych szkockich dudziarzy występujących w tradycyjnych kiltach. Wydarzeniami, które zdecydowanie wzmocniły międzynarodową pozycję miasta było otwarcie Areny Kraków i Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Rok 2014 niestety upłynął również pod znakiem konfliktu na Ukrainie. Kijowski Majdan stał się symbolem walki o suwerenność i europejskie wartości. Kraków nie pozostał obojętny wobec swoich ukraińskich przyjaciół, wyrażając swoją solidarność, ale też podejmując konkretne działania, za które podczas spotkania bardzo dziękował dziekan korpusu konsularnego, którym od lutego 2014 r. jest Konsul Generalny Ukrainy Witalij Maksymenko.

W swoim wystąpieniu Prezydent Majchrowski tradycyjnie podziękował krakowskim dyplomatom za ich aktywne wsparcie i zaangażowanie w realizację wspólnych projektów. Wyraził także nadzieję, że udana współpraca będzie kontynuowana w ciągu najbliższych 12 miesięcy, tegoroczne kalendarium międzynarodowych wydarzeń jest bowiem bardzo bogate. Jubileusze partnerstwa z zaprzyjaźnionymi miastami, międzynarodowe konferencje, warsztaty i prezentacje kulturalne z pewnością utrzymają klimat sprzyjający rozwojowi Krakowa jako miasta otwartego na świat.

Chcąc nadal przybliżać mieszkańcom miasta sylwetki krakowskich dyplomatów będziemy kontynuować cykl wywiadów, w których opowiemy o ich planach zawodowych i pasjach. A jak pokazały dotychczasowe prezentacje, niektóre są naprawdę ciekawe i nietypowe...

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie