Wystawa „Moje Koszyce. Mój Kraków”

W piątek, 19 czerwca 2015 r., Prezydent Jacek Majchrowski otworzył w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawę fotografii „Moje Koszyce. Mój Kraków” autorstwa Marka Lisańskiego – byłego Konsula Generalnego Słowacji w Krakowie.

Wystawa „Moje Koszyce. Mój Kraków”
Fot. Wiesław Majka/UMK

Wystawa, którą można oglądać w salach ekspozycyjnych muzeum do 31 lipca br., została objęta honorowym patronatem Ambasadora Republiki Słowackiej w RP J.E. Vasila Grivny. Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach, które od lat ściśle współpracuje z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Na wernisażu obecny był m.in. dyrektor tej słowackiej placówki Robert Pollák oraz obecny Konsul Generalny Słowacji w Krakowie Ivan Škorupa.

Urodzony i mieszkający w Koszycach Marek Lisańsky, który jako Konsul a następnie Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie przez lata związany był zawodowo  ze stolicą Małopolski, w swoich fotografiach pokazuje niezwykłe podobieństwa z życia obu tak bliskich sobie miast.

W zamyśle autora wystawa „Moje Koszyce. Mój Kraków” ukazuje utrwalane od czasów średniowiecza po dzień dzisiejszy historyczne, kulturowe i architektoniczne analogie obu miast. Kraków i Koszyce - dwie Europejskie Stolice Kultury - są uchwycone na fotografiach jako doskonałe przykłady bogactwa kulturowego nie tylko Polski i Słowacji, ale całej Europy Środkowej. Na wystawie prezentowanych jest 40 fotografii przedstawiających najważniejsze zabytki Krakowa i Koszyc.

Fotokronika

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie