Dni Austrii w Krakowie

Od 23 października do 3 listopada 2015 r. w Krakowie odbywają się Dni Austrii, czyli spotkania z austriacką literaturą, muzyką, sztuką, fotografią i filmem. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wziął udział w uroczystym koncercie „Gwiazdy z Sinfoniettą", który odbył się 26 października - w dniu Święta Narodowego Austrii - w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Dni Austrii w Krakowie
Fot. Wiesław Majka

Program Dni Austrii powstał dzięki współpracy Konsulatu Austrii w Krakowie z organizatorami poszczególnych wydarzeń. Wystawy, koncerty, spotkania literackie oraz projekcje austriackich filmów odbywają się zarówno w Krakowie, jak i innych miastach – np. Bielsku Białej, Sosnowcu, czy Gorlicach. Najbardziej uroczysty charakter miał koncert krakowskich filharmoników z Gáborem Boldoczki, który odbył się w Centrum Kongresowym ICE w poniedziałek, 26 października. W wydarzeniu, które zainaugurował Konsul Honorowy Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński, wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, dyplomaci i ludzie kultury, m.in. Ambasador Austrii w Polsce J.E. Thomas M. Buchsbaum, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Wojewoda Małopolski Jerzy Miller.

Rok 1955 zapisał się na kartach historii Austrii jako rok wielkich zmian. 15 maja ministrowie pięciu państw: ZSRR, Wielkiej Brytanii, USA, Francji oraz Austrii podpisali traktat państwowy w sprawie odbudowy niezawisłej i demokratycznej Austrii. Traktat ten wszedł w życie 27 lipca tego samego roku. 26 października 1955 r. uchwalona została Konstytucja Austrii oraz deklaracja o jej wieczystej neutralności, która została uznana przez cztery światowe mocarstwa po ostatecznym opuszczeniu terenu kraju przez armię radziecką. W grudniu tego samego roku Austria została przyjęta do ONZ. 10 lat później uchwalono dzień 26 października Świętem Narodowym Austrii.

Zobacz zdjęcia z koncertu na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

Zobacz PROGRAM Dni Austrii

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie