ŚDM, biznes i… Święty Mikołaj. Wizyta Ambasador Finlandii Hanny Lehtinen

W czwartek, 28 stycznia 2016 r., Prezydent Jacek Majchrowski przyjął na spotkaniu gabinetowym Ambasador Finlandii w Polsce J.E. Panią Hannę Lehtinen. Celem wizyty Pani Ambasador w Małopolsce były obchody 71. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz szereg oficjalnych i biznesowych spotkań w stolicy regionu. 

ŚDM, biznes i… Święty Mikołaj. Wizyta Ambasador Finlandii Hanny Lehtinen
Fot. Wiesław Majka

W trakcie spotkania w krakowskim magistracie, w którym wzięli udział również Radca Minister Ambasady Finlandii Johanna Birkstedt, Koordynator Team Finland w Polsce, zajmujący się zagadnieniami współpracy gospodarczej i biznesowej, Mikael Katajamäki oraz Konsul Honorowy Finlandii w Krakowie Janusz Kahl,  poruszono szereg tematów na czele z organizacją Światowych Dni Młodzieży w naszym mieście w lipcu br. Prezydent przedstawił pokrótce plan działań, podkreślając jak dużym wyzwaniem dla miasta będzie to wydarzenie.

Omawiając aktualne problemy Krakowa, takie jak walka z zanieczyszczeniem powietrza, Hanna Lehtinen poinformowała Prezydenta, że fińskie firmy dysponują wymiernym know-how w tej dziedzinie, który mógłby być przydatny dla Krakowa. Ambasador wyraziła również zainteresowanie możliwością rozwijania kontaktów gospodarczych pomiędzy Finlandią a Krakowem. W odpowiedzi Prezydent Majchrowski przedstawił założenia projektu Kraków Nowa Huta Przyszłości, zaznaczając, że jest to obiecująca i atrakcyjna dla obu stron możliwość zwiększenia obecności skandynawskiego i fińskiego biznesu w Krakowie. 

Kolejną istotną kwestią omawianą podczas spotkania były perspektywy wzajemnej współpracy w obszarze promocji turystycznej. Pani Ambasador zaznaczyła, iż istniejące bezpośrednie połączenie lotnicze Kraków-Helsinki - którego operatorem jest Finnair – sprawia, że Kraków odwiedza wielu  fińskich turystów. Ambasada jest bardzo zainteresowana możliwością promowania Finlandii w naszym mieście oraz szerzej - w Polsce Południowej. Podczas gdy na północy Polski Finlandia jest postrzegana jako atrakcyjny kierunek turystyczny, jej rozpoznawalność w innych częściach naszego kraju wciąż nie jest wystarczająca. W odniesieniu do tematu promocji wspomniano np. o możliwości zorganizowania w Krakowie wydarzenia z udziałem postaci Świętego Mikołaja, który jest obecnie najsilniejszą fińską marką turystyczną.       

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa
 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie