Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wizyta delegacji Kutaisi i otwarcie Skweru Szoty Rustavelego

Od 26 do 27 września w Krakowie przebywa oficjalna delegacja drugiego co do wielkości miasta Gruzji, Kutaisi. W programie wizyty delegacji, której przewodniczy Mer Kutaisi Shota Murgulia, znalazły się rozmowy na temat perspektyw współpracy obu miast oraz oficjalne odsłonięcie tablicy z nazwą Skweru im. Szoty Rustawelego na krakowskich Dębnikach.

Fot. Wiesław Majka

Szota Rustaweli jest autorem gruzińskiej epopei narodowej „Rycerz w tygrysiej skórze”.  Średniowieczny manuskrypt znajdujący się w Narodowych Archiwach Gruzji został wpisany na listę Pamięci Świata UNESCO. Utwór ten, uznawany za jedno z największych dzieł literackich na świecie, został przetłumaczony na wiele języków. Rustaweli był także skarbnikiem królowej Tamary i malarzem. Jego dziełem są m.in. freski w Klasztorze Św. Krzyża w Jerozolimie.

Skwer Szoty Rustawelego zlokalizowany jest na terenie Dzielnicy VIII Dębniki, pomiędzy ulicami Bałuckiego, Pułaskiego i Skwerową. Decyzję o uhonorowaniu Szoty Rustawelego podjęli radni podczas sesji 17 kwietnia br. W odsłonięciu tablicy, które odbyło się we wtorek 26 września 2017 r., wzięli udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski , Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, radni, urzędnicy oraz oficjalna delegacja miasta Kutaisi.

Liczące ok. 196 tys. mieszkańców Kutaisi leży w odległości około 220 km od Tbilisi i od 2012 r. jest siedzibą Parlamentu Gruzji. W mitologii greckiej Kutaisi występuje jako Ai - miasto w Kolchidzie, do którego wybrał się Jazon i Argonauci po złote runo. Pierwsze wzmianki o Kutaisi pochodzą z VI-III wieku p.n.e. Do XII wieku była to siedziba władców gruzińskich. Miasto należało do Turków, a później Rosjan. W czasach władzy radzieckiej był to drugi co do wielkości ośrodek przemysłowy Gruzji (m. in. produkcja traktorów i samochodów). Tradycyjne dziedziny gospodarcze w regionie to: handel, turystyka, turystyka, przemysł wytwórczy, rolnictwo, farmacja, infrastruktura hi-tech. Katedra Bagrati i Monastyr Gelati w Kutaisi wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kutaisi chciałoby nawiązać z Krakowem współpracę w takich dziedzinach jak turystyka, farmacja, wysokie technologie, edukacja, kultura, administracja publiczna. Rozmowom na ten temat poświęcone było gabinetowe spotkanie Prezydenta Jacka Majchrowskiego z Merem Kutaisi Shotą Murgulią w dniu 26 września.

Zobacz zdjęcia z wizyty na OTO FOTOKRONIKA Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-09-27
Data aktualizacji: 2017-10-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź