Thomas Keneally autor „Arki Schindlera” ponownie w Krakowie

W środę, 22 listopada 2017 r., Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z australijskim pisarzem, którego powieść posłużyła za kanwę do scenariusza oskarowej „Listy Schindlera”.

Thomas Keneally autor „Arki Schindlera” ponownie w Krakowie
Fot. Wiesław Majka

Spotkanie z Prezydentem Majchrowskim miało charakter kurtuazyjny. Wizyta Thomasa Keneally’ego w Polsce to podróż sentymentalna. Tym razem w towarzystwie żony i wnuka pisarz wraca do miejsc, które odwiedzał m.in. w czasie kręcenia filmu „Lista Schindlera”. W trakcie spotkania z Prezydentem autor „Arki Schindlera” dzielił się wrażeniami z kolejnej już wizyty w Krakowie, podkreślając ogrom zmian, jakie zachodzą w samym mieście i jego społeczności od lat osiemdziesiątych, kiedy to pisarz był tu po raz pierwszy.

Thomas Keneally jest autorem znanym głównie z powieści historycznych opisujących stosunki między osadnikami z Europy a Aborygenami. Jako jeden z nielicznych pisarzy australijskich w swych powieściach odnosi się jednak także do historii Europy.

Międzynarodowy rozgłos i Nagrodę Bookera w 1982 r. przyniosła mu powieść „Arka Schindlera”. W 1993 r. Steven Spielberg przeniósł ją na ekrany kin.

W czasie wizyty pisarz spotkał się również ze swoimi czytelnikami z Krakowa w Muzeum Fabryka Schindlera oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie