Burmistrz rumuńskiego miasta Jassy w Krakowie

26 kwietnia 2018 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z Burmistrzem Miasta Jassy Mihaiem Chiricą i Ambasadorem Rumunii w Warszawie JE Ovidiu Drangą. W spotkaniu wziął udział również Radca Ambasady Rumunii w Polsce Catalin Radoi oraz Catalin Boghiu, Dyrektor Generalny Urzędu Miasta Jassy.

Burmistrz rumuńskiego miasta Jassy w Krakowie
Fot. Wiesław Majka

Wizyta miała charakter zapoznawczy i kurtuazyjny. Goście przebywali w Krakowie w związku z IV Europejskim Kongresem Samorządów. Tematem spotkania była także ewentualna przyszła współpraca Krakowa i Jassów.

Jassy to ponad trzystutysięczne zabytkowe miasto w północno-wschodniej Rumunii na terenie historycznej krainy Mołdawii. Obok Bukaresztu jest to jedno z największych i najważniejszych miast w Rumunii i zarazem najdalej wysunięte na wschód miasto Unii Europejskiej. Usytuowane na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych już w średniowieczu stało się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym regionu. W 1565 r. miasto podniesione zostało do rangi stolicy Hospodarstwa Mołdawskiego i pozostawało nią aż do zjednoczenia Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny, które nastąpiło w połowie XIX wieku. W nowo powstałym królestwie Rumunii Jassy pozostawało w cieniu stołecznego Bukaresztu i do czasów obecnych zawzięcie toczy prym o odzyskanie swojego dawnego statusu.

Burmistrz Chirica wręczył Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu list wyrażający intencję nawiązania współpracy z Krakowem oraz list biskupa Jassów Petru Gherghel popierający starania burmistrza. Oba miasta mają wiele cech wspólnych: są to historyczne stolice i aktywne centra uniwersyteckie. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Aleksandra Jana Cuzy w Jassach od lat już ze sobą współpracują.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTO FOTOKRONICE MIASTA KRAKOWA

Jassy

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie