Lili Pohlmann uhonorowana przez prezydenta

Zasłużona dla idei zbliżenia polsko-żydowskiego działaczka społeczna i kulturalna Lili Pohlmann, otrzymała w poniedziałek, 25 czerwca z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia, przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Lili Pohlmann uhonorowana przez prezydenta
Fot. Wiesław Majka

Lili Pohlmann – polska działaczka społeczno-kulturalna żydowskiego pochodzenia, zasłużona dla idei zbliżenia polsko-żydowskiego, ambasadorka polskiej kultury w Londynie. Jest przedwojenną krakowianką, urodzoną w 1930 r. Była uczennicą szkoły im. św. Scholastyki przy ul. św. Marka 34 i ten obraz Krakowa z wczesnego dzieciństwa pozostał w jej duszy przez całe długie życie. Tragiczny okres okupacji niemieckiej i Holokaustu przeżyła we Lwowie, a następnie jako sierota dostała się do Londynu w celu dalszego kształcenia. Od lat 60. aż do dzisiaj, mieszkając na stałe w Londynie, stała się ambasadorem polskiej kultury zarówno wśród emigracji powojennej, jak i rdzennych Anglików. Blisko współpracując z Ogniskiem Polskim i Ambasadą Polską, współorganizowała spotkania poświęcone takim postaciom, jak Janusz Korczak, Irena Sendlerowa czy Artur Szyk.

Co roku bywa w Krakowie, budując więzi między Londynem a naszym miastem. Jest stałym członkiem Fundacji Judaica w Krakowie oraz częstym gościem Stradomskiego Centrum Dialogu.

Lili Pohlmann jest bohaterką książki wydanej w Krakowie w 2017 r., opisującej jej losy w przedwojennym Krakowie, oraz działalność w latach powojennych na linii Londyn–Kraków. 12 grudnia 2007 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z wnioskiem o przyznanie odznaki Honoris Gratia wystąpił prof. Aleksander Skotnicki.

OTO FOTOGALERIA MIASTA KRAKOWA

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie