Nowe otwarcie w kontaktach krakowsko-słowackich

W czwartek, 22 listopada 2018 r. wizytę kurtuazyjną Prezydentowi Miasta Jackowi Majchrowskiemu złożył nowy Ambasador RP w Bratysławie  Krzysztof Strzałka.

Nowe otwarcie w kontaktach krakowsko-słowackich
Fot. W. Majka - UMK

Dr Krzysztof Strzałka, krakowianin i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracował już ściśle z Krakowem przy wielu projektach i przedsięwzięciach pełniąc misję dyplomatyczną jako Konsul Generalny RP w Mediolanie, naszym mieście bliźniaczym, w latach 2008-2012.

Jako nowo powołany Ambasador Polski na Słowacji dr Krzysztof Strzałka planuje dalsze rozwijanie  
i zacieśnianie kontaktów z naszym południowym sąsiadem. Fakt, iż na Słowacji, zarówno na szczeblu samorządowym (wybory rad miast i burmistrzów), jak też rządowym oraz w służbie dyplomatycznej nastąpiły liczne „zmiany warty” zachęca do dokonania podsumowań i podjęcia nowych wyzwań w zakresie kontaktów zagranicznych, stanowiąc doskonałą szansę na nowe otwarcie.

Podczas rozmowy z Prezydentem Majchrowskim Ambasador Strzałka podkreślił, jak dużą wagę przywiązuje do kontaktów międzynarodowych na szczeblu lokalnym i regionalnym. Realizacja projektów dziedzinowych, kontakty mieszkańców i wymiana kulturalna stanowią dlań niezmiernie istotny wymiar współpracy zagranicznej. Podczas wizyty w Krakowie szef polskiej misji dyplomatycznej na Słowacji spotka się z przedstawicielami najważniejszych miejskich placówek kulturalnych, które od wielu lat prowadzą owocna współpracę ze słowackimi partnerami.

Prezydent Majchrowski poinformował Ambasadora Strzałkę, że doskonałym symbolem kontaktów słowacko-krakowskich będzie wspólny dar nowego Konsula Generalnego Słowacji w Krakowie oraz Konsula Honorowego tego kraju w Gliwicach dla krakowian – drzewko bożonarodzeniowe, które stanie na Rynku Głównym naszego miasta.  Iluminacja choinki planowana jest podczas Dnia Słowacji, organizowanego  w czasie Targów Bożonarodzeniowych, 7 grudnia br. Warto też przypomnieć, że  mamy już inny zielony akcent przypominający o współpracy Krakowa i Bratysławy – dąb posadzony w Przylasku Rusieckim podczas akcji sadzenia 100 dębów na 100-lecie odzyskania niepodległości i wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie