Wizyta Zastępcy Ambasadora Wielkiej Brytanii

21 marca 2019 r. wizytę kurtuazyjną Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożył Zastępca Ambasadora Wielkiej Brytanii w RP Jason Rheinberg.

Wizyta Zastępcy Ambasadora Wielkiej Brytanii
Fot. Wiesław Majka

Pan Radca przebywa w Polsce od pół roku i była to jego pierwsza oficjalna wizyta w Krakowie. Pan Rheinberg chciał poznać Kraków, jego strategię rozwoju i największe stojące przed miastem wyzwania, a także dowiedzieć się, w jaki sposób Prezydent Krakowa widzi swoją rolę jako polityka.

Prezydent Jacek Majchrowski był zainteresowany relacjami Wielkiej Brytanii z Polską po Brexicie. Pan Radca podkreślił, że Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską,  a nie Europę, zatem relacje z poszczególnymi państwami - w tym z Polską - nie tylko nie będą słabsze, ale mają szanse  rozwinąć się w oparciu o umowy i projekty między państwami. Obywatele polscy mieszkający na Wyspach mają pozostać tam na tych samych  zasadach. Plany są takie, by do 18 miesięcy po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE zasady podróżowania i pobytu w tym kraju pozostały bez zmian, a dopiero potem rozważane będą ich modyfikacje. Podobnie w zakresie polityk i regulacji  w zakresie spraw społecznych, środowiskowych czy dotyczących zatrudnienia, bezpieczeństwa, a także współpracy gospodarczej nie będzie żadnych zmian, ani obniżenia standardów wypracowanych do tej pory.

Rozmowa zakończyła się wspólnymi deklaracjami o gotowości do kontynuacji wymiany kulturalnej i edukacyjnej między Krakowem i  miastami angielskimi. Ambasador zaprosił  Pana Prezydenta do udziału w Last Night of the Proms in Krakow we wrześniu br., która w tym roku będzie szczególnie uroczysta, z uwagi na obchody 100-lecia kontaktów dyplomatycznych Polski i Wielkiej Brytanii.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTOFOTOKRONIKA Miasta Krakowa

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie