Ambasador Armenii z wizytą w Krakowie

15 maja 2019 r. Samvel Mkrtchian, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Armenii pełniący misję w Polsce od listopada 2018 r. złożył pierwszą kurtuazyjną wizytę w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa.

Ambasador Armenii z wizytą w Krakowie
Fot. Wiesław Majka

Tematy rozmowy koncentrowały się wokół spraw gospodarczych i turystyki. Pan Ambasador jest zainteresowany metodami zarządzania miastem kultury i dziedzictwa, które równocześnie wprowadza najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Ekospalarnia Kraków. Równie cenne dla miast ormiańskich byłyby doświadczenia Krakowa w zakresie turystyki, czyli przygotowania oferty, która zachęcałaby turystów z Polski do odwiedzenia Armenii. Pan Ambasador był też pod wrażeniem czystości miasta, w którym przebywa tak dużo odwiedzających. I utrzymanie czystości byłoby kolejnym obszarem, w którym moglibyśmy się podzielić wiedzą z partnerami ormiańskimi.

Kraków nie współpracuje bezpośrednio z żadnym miastem w Armenii, ale mieszkająca tutaj społeczność jest liczna, znacząca i aktywna. Od lat 1990-tych działa w Krakowie przy ul. Studenckiej Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne. Jednak historia Ormian w Polsce sięga X-XI w. Od XVI w. działa w Polsce Kościół katolicki obrządku ormiańskiego, który miał swoje arcybiskupstwo we Lwowie do śmierci arcybiskupa Józefa Teodora Teodorowicza w roku 1938. Obecnie ordynariuszem wiernych Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce jest arcybiskup-metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Najbliższa parafia ormiańskokatolicka pw. św. Grzegorza Oświeciciela znajduje się w kościele pw. Trójcy Świętej w Gliwicach.

Zobacz zdjęcia z wizyty w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie