Zobacz także...

Konsulat Peru w Krakowie

Z końcem sierpnia rozpoczął działalność Konsulat Republiki Peru w Krakowie. To już 38 placówka konsularna w stolicy Małopolski!

Świat pamięta o rocznicy ruchu „Solidarność”

wieczorem 31 sierpnia w wielu miejscach na całym świecie na znanych budynkach i obiektach wyświetlone zostało rocznicowe logo ruchu związkowego „Solidarność” lub polskie barwy narodowe. Hołd historycznemu znaczeniu pierwszego niezależnego związku zawodowego dla utworzenia wolnej Europy Środkowo-Wschodniej oddały m.in. miasta partnerskie Krakowa: Budapeszt (Most Łańcuchowy), Bratysława (Zamek), Wiedeń (Ringturm) oraz bliźniacza Norymberga (Dom Krakowski).

Kraków dla Bejrutu

W listopadzie ruszy akcja Kraków dla Bejrutu. To tygodniowa kampania angażująca 10 kameralnych krakowskich księgarń w działania na rzecz dotkniętego tragedią Bejrutu. Jej głównym celem będzie zwiększanie świadomości i wrażliwości na potrzeby stolicy Libanu, która mierzy się z potężną skalą zniszczeń i kryzysem humanitarnym.

Poznaj czeski komiks w Bibliotece Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza na wystawę „Tu i teraz. Czeski komiks współcześnie”. Od 28 sierpnia do 25 września 2020 r. można ją zobaczyć w filii 49 Biblioteki, na os. Tysiąclecia 42.

Etnopiknik Biblioteki Kraków

W sobotę, 29 sierpnia Biblioteka Kraków zaprosiła krakowian do ogrodu Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2 na „Etnopiknik” organizowany w ramach projektu „Etnopodróże z Biblioteką Kraków”. W programie wydarzenia znalazła się wystawa „Good Idea Slovakia” przygotowana przez Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie.  

Sekretne życie – wystawa estońskich ilustracji

Mały, sekretny, estoński świat sztuki – bardzo bajkowy i bardzo osobisty, typowo baśniowy, ale i momentami okryty delikatnym mrokiem. Taką wystawę ilustracji i grafik, lekko zabarwioną estońskim folklorem, można obejrzeć w Dworku Białoprądnickim do 25 września 2020. Jej wernisaż odbył się 1 września w Galerii Zajazd (ul. Białoprądnicka 3).

Kraków w gronie Miast Przyjaznych Turystyce

Grupa dziesięciu miast europejskich, wśród których jest i Kraków, rozpoczęła drugi etap projektu Tourism Friendly Cities. Metropolie – podczas spotkań i dyskusji – poszukują rozwiązań dla nowej, zrównoważonej turystyki. Właśnie taką turystykę chcą odbudowywać po kryzysie spowodowanym pandemią.

CURT MAGAZINE: nowy nadburmistrz Norymbergi chwali otwarty Kraków

13 sierpnia 2020 r. w wydawanym w Norymberdze magazynie kulturalnym „CURT” ukazał się wywiad z nowym nadburmistrzem tej metropolii. Marcus König wypowiada się tam m.in. na temat aktualnego w Niemczech tematu zrywania kontaktów partnerskich z polskimi gminami, które zadeklarowały się jako tzw. „strefy wolne od LGBT”. W kontekście walki z dyskryminacją społeczności LGBT nadburmistrz König parokrotnie powołuje się na pozytywny przykład Krakowa, jako miasta otwartego i tolerancyjnego. Mówi także o ostatnich wydarzeniach w Polsce i wystosowanym przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego apelu do społeczności LGBT.

Tydzień Indonezji

17 sierpnia 2020 r. Indonezyjczycy świętowali 75. rocznicę niepodległości swojej ojczyzny - największego kraju wyspiarskiego na świecie i turystycznego raju szczycącego się bogatym dziedzictwem kulturowym oraz niezwykle prężną gospodarką. W bieżącym roku przypada także 65-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Indonezji. W związku z obiema rocznicami w dniach 23-28 sierpnia Ambasada Republiki Indonezji w Polsce przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP zorganizowała „Tydzień Indonezji”.

Kraków solidarny z Białorusinami walczącymi o demokrację

W środę, 12 sierpnia, od godz. 21.00 Kładka im. o. Bernatka w Krakowie świeciła w kolorach białym i czerwonym. Są to barwy flagi Białorusi, ale nie tej oficjalnej, tylko historycznej – uznawanej przez demokratyczną opozycję i białoruskie środowiska emigracyjne. Kraków chciał w ten sposób zwrócić uwagę na niepokojącą sytuację na Białorusi i zamanifestować swoją solidarność z obrońcami demokracji.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie