Komunikat archiwalny

Wystawa w 100-lecie śmierci Ludwika Zamenhofa - twórcy esperanto

W sobotę, 11 marca, w Bibliotece Jagiellońskiej (ul. Oleandry 3) odbyło się otwarcie wystawy pt. „Rok Zamenhofa pod patronatem UNESCO - w 100. rocznicę śmierci”. Na wystawę poświęconą dziełu twórcy międzynarodowego języka esperanto zapraszają Biblioteka Jagiellońska, Maria Majerczak oraz Koło Naukowe Esperantystów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa w 100-lecie śmierci Ludwika Zamenhofa - twórcy esperanto
Fot. Biblioteka Jagiellońska

Idea języka esperanto, którym posługują się obecnie miliony ludzi na całym świecie, zrodziła się w umyśle wrażliwego chłopca w wyniku obserwacji konfliktów międzyludzkich, występujących w wielonarodowościowym Białymstoku. Konfliktów wynikających  z różnic językowych i braku możliwości porozumienia  się mieszkańców - tego samego przecież - miasta. Powzięte w ten sposób przez Ludwika Zamenhofa postanowienie połączenia ludzi wspólnym językiem stało się jego życiową misją i największą pasją.

Wystawę, na której prezentowane będą eksponaty pochodzące z Biblioteki Jagiellońskiej oraz z prywatnej kolekcji  Marii Majerczak, można będzie zwiedzać do końca marca 2017 r. w godzinach otwarcia biblioteki. Ważną częścią ekspozycji są pierwsze podręczniki języka esperanto (1887, 1888) oraz dzieła oryginalne i przekłady autorstwa Ludwika Zamenhofa z XIX i początku XX wieku. Zobaczymy wśród nich m.in. tłumaczenia dzieł Szekspira, Moliera, Schillera, Gogola i innych pisarzy, wydane przez paryskie wydawnictwo Hachette. Do ciekawych eksponatów należą również utwory poetyckie napisane w esperanto przez Zamenhofa lub dedykowane temu myślicielowi przez innych twórców. Zbiory językowe uzupełnia materiał graficzny i fotografie pomników Zamenhofa, znajdujących się na całym świecie. Dowodem uznania dla dzieła naszego wielkiego rodaka jest z pewnością objęcie przez UNESCO patronatem obchodów 100. rocznicy śmierci Zamenhofa.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie