Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Neuralgii Trójdzielnej

7 października 2017, obchodzony był, po raz piąty, Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Neuralgii Trójdzielnej.

Tegoroczna kampania poświęcona była propagowaniu wiedzy o tym ciężkim schorzeniu a jej inicjatorzy, międzynarodowe organizacje non-profit, Stowarzyszenie TNMME (Trigeminal Neuralgia and Me – Neuralgia Trójdzielna i Ja)  oraz Fundacja Badań nad Schorzeniami Bólowymi Twarzy zwrócili się do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z prośbą o dodanie Neuralgii Trójdzielnej do prowadzonej przez nią „Listy Problemów Zdrowotnych”. Dodanie Neuralgii Trójdzielnej do listy WHO podniesie poziom świadomości o tym schorzeniu i stworzy szansę na pozyskanie funduszy na rzecz badań nad chorobą. 

Neuralgia  trójdzielna  (NT)  charakteryzuje się  krótkotrwałym, ale bardzo silnym napadowym bólem (porównywalnym do odczucia rażenia prądem) w obrębie unerwienia jednej lub więcej gałęzi nerwu trójdzielnego (twarz). Schorzenie może pojawić się w każdym wieku, ale u  ponad  90%  pacjentów  choroba  zaczyna się po  40  roku  życia.  Szczytowy  okres zachorowalności przypada między 50 a 60 rokiem życia. Konsekwencją choroby jest często lęk, depresja i znaczące pogorszenie jakości.

Być może wśród osób, które znacie jest ktoś kto choruje na neuralgię trójdzielną, ale nie został jeszcze zdiagnozowany. Jest ona diagnozowana u 10 procent chorych na SM (stwardnienie rozsiane).

Pacjenci z neuralgią trójdzielną mają zazwyczaj tak silne dolegliwości bólowe, że nie są w stanie mówić, pracować i prowadzić życia towarzyskiego. Choroba praktycznie uniemożliwia im normalne funkcjonowanie.

W sobotę 7 października każdy mógł wesprzeć kampanię szerzącą wiedzę o tym schorzeniu poprzez noszenie elementów ubioru w kolorze turkusowym (ang. Teal) lub niebieskim.

Więcej informacji:

www.tnnme.com

TNnME FB

TNnME Twitter

TNnME Pinterest

TNnME YouTube

TNnME LinkedIn 

The Facial Pain Research Foundation 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2017-10-05
Data aktualizacji: 2017-10-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź