Po co nam ideały? - debata

Idea zrównoważonego rozwoju to nie teoria, lecz praktyka – w ten sposób podsumowali debatę w Katowicach eksperci grup roboczych skupionych wokół idei zrównoważonego rozwoju przez kulturę. Analogiczne grono ekspertów spotkało się w Krakowie we wtorek 6 marca, w Pauzie in Garden. Tematem wyjściowym do rozmowy o ideałach była Agenda ONZ 2030.  

Po co nam ideały? - debata
Fot. materiały prasowe / KBF

W czerwcu 2018 r. Kraków i Katowice będą gościć Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Przed wydarzeniem w ramach makroregionalnej współpracy odbędą się spotkania grup roboczych (w każdym z miast) odpowiadające siedmiu kategoriom miast kreatywnych UNESCO (muzyka, literatura, dizajn, gastronomia, media arts, film, rzemiosło i sztuka ludowa).

W jaki sposób miasta mogą przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju? Czy możliwe jest dostosowanie lokalnej polityki do globalnych zasad? Jakie niesie to za sobą przeszkody i zagrożenia? Na te pytania odpowiadała krakowska Rada 7 w składzie: Jacek Ziemek – film, Marcin Wilk – literatura, Jarek Szubrycht – muzyka, Bartek Kieżun – gastronomia, Antoni Bartosz - rzemiosło i sztuka ludowa, Rafał Stanowski – design, Artur Tajber - media arts, a także Justyna Jochym, przewodnicząca Sieci Miast Literatury UNESCO oraz Tamara Kamińska, przewodnicząca Sieci Miast Muzyki UNESCO. Debatę poprowadzi Bogna Świątkowska.

W spotkaniu uczestniczyła także grupa naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, której zadaniem będzie porównanie wniosków płynących z debat w Krakowie i Katowicach.

Film

Jacek Ziemek – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historyk sztuki filmowej i krytyk filmowy, zajmuje się przede wszystkim historią kina hollywoodzkiego i kina PRL. Drukował w prasie fachowej, kolorowej i codziennej. Stały współpracownik „Nowej Dekady Krakowskiej”. Obecnie jako wykładowca współpracuje z Wydziałem Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie naucza historii teatru, filmu i estetyki.

Literatura

Marcin Wilk – dziennikarz, krytyk literacki, publicysta. Z wykształcenia polonista. Publikował na łamach m.in. „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju”. Przełożył na język polski „Równość” Stuarta White'a. Opublikował tom wywiadów z pisarzami W biegu... Książka podróżna” (2010) oraz „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” (2015), książkowy portret gwiazdy estrady polskiej lat 70. XX wieku. Jest autorem cyklu rozmów o warsztacie pracy pisarskiej, regularnie publikowanych na stronie Instytutu Książki. Prowadzi blog www.wyliczanka.eu.

Muzyka

Jarek Szubrycht - redaktor naczelny Gazeta Magnetofonowa, PR manager Interia.pl, PR manager OFF Festival Katowice, właściciel firmy Trzecie Ucho, dziennikarz głównie muzyczny (obecnie „Polityka”, Red Bull Muzyka i Off Radio Kraków, wcześniej prowadził strony muzyczne w „Przekroju” i portal T-Mobile Music, publikował m.in. w „Machinie” i „Filmie”, pracował w Interii, Onecie i MySpace), autor książek biograficznych (od Slayera i Vadera po Marylę Rodowicz i Czesława Mozila), okazjonalnie wokalista (Lux Occulta).

Gastronomia

Bartek Kieżun - z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz, który gotuje i karmi, prowadzi warsztaty, organizuje Tajemnicze Degustacje – wyjątkowe kolacje oraz sędziuje w konkursach kulinarnych. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Współpracuje z magazynem KUKBUK, z Radiem Kraków, serwisem Wirtualna Polska oraz Muzeum Żydów Polskich POLIN i Państwowym Muzeum etnograficznym w Warszawie. Napisał książkę o włoskich kulinariach: „Italia do zjedzenia”.

Rzemiosło i sztuka ludowa

Antoni Bartosz - dyrektor Muzeum Etnograficznego, mediewista, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Paris IV na Sorbonie, literaturoznawca, tłumacz; (1989–2003) pracownik naukowy UJ, (1999–2001) koordynator programowy w Stowarzyszeniu Willa Decjusza w Krakowie, (2001–2007) dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, (2008–nadal) dyrektor Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie; etnografię rozumie jako uważne spojrzenie na codzienność oraz myślenie o człowieku wolne od schematów – program nowej otwartości na świat realizuje pod hasłem „Moje muzeum – muzeum o mnie”.

Design

Rafał Stanowski - dziennikarz zajmujący się szeroko rozumianą kulturą, publicysta i krytyk filmowy z Krakowa. Współzałożyciel Fundacji Świadoma Przestrzeń, współtwórca Małopolskiego Studia Komiksu. Konsultant strategii promocji miasta Kraków na lata 2016-2022, wykładowca Krakowskich Szkół Artystycznych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyrektor PR Szkoły Artystycznej Projektowania Ubioru w Krakowie, Label Manager DRESSAP Label, dyrektor PR Cracow Fashion Week, Publicysta Fashion PR Talks.

Media arts 

Artur Tajber - dziekan Wydziału Intermediów krakowskiej ASP, polski artysta intermedialny, performer. Profesor ASP w Krakowie, założyciel, kierownik i twórca programu Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP (2001-2007), współtwórca unikatowego kierunku intermedia i katedry intermediów (w latach 2007-2012 kierownik Katedry Intermediów na Wydziale Rzeźby). Jest od lat siedemdziesiątych czynnym artystą performance i systematycznie bierze udział i animuje wydarzenia związane z działalnością tego typu. Jest autorem i redaktorem cyklu wydawniczego poświęconego sztuce akcyjnej pt. METAMUZEUM. W roku 2013 wydał autorską książkę pod tytułem „WALK'MAN - akcja uliczna”.

Tagi: debata, UNESCO

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie