Komunikat archiwalny

Przelot drona nad Nową Hutą – przyczyna awarii

Wbrew doniesieniom medialnym, to nie zanieczyszczenia wydobywające się z kominów kombinatu Arcelor Mittal były przyczyną awarii drona wynajętego przez Miasto z firmy NOVELTY. Tak, jak informowaliśmy wielokrotnie, bezzałogowy samolot uległ uszkodzeniu w wyniku błędu operatora.

Przypomnijmy: Miasto w grudniu ubiegłego roku zamówiło w firmie NOVELTY usługę przelotów drona nad Nowohuckim Obszarem Gospodarczym w celu wykonania mapy inwentaryzacyjnej potencjalnych źródeł zanieczyszczających powietrza, którą można byłoby wykorzystać w trakcie planowania kontroli lub realizacji kontroli doraźnych przez Straż Miejską lub służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Przelot pojazdu w żadnym stopniu nie dotyczył pomiaru poziomu stężeń poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń. Podczas wykonywania lotu dron - w wyniku błędu operatora - zahaczył prawym skrzydłem o galerię komina wykonanego z siatki metalowej.

Otrzymany od firmy NOVELTY materiał nie był kompletny, w związku z tym nie było podstaw do jego fizycznego odbioru. Mając to na uwadze, Gmina Miejska Kraków nie zapłaciła za zlecenie firmie Novelty.

Obecnie rozważane jest powtórzenie przelotu wokół kombinatu na terenie Nowohuckiego Obszaru Gospodarczego. Termin realizacji zależy od warunków atmosferycznych.

 

Jan Machowski

Kierownik Referatu ds. Informacji Medialnej

Biuro Prasowe UMK

Tagi: prasa, polemika

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA