Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Komendant Straży Miejskiej w sprawie publikacji prasowej

W związku z publikacją prasową autorstwa redaktor Barbary Suchy, zatytułowaną „Jaki dworzec jest, nie każdy widzi", opublikowaną w Gazecie Wyborczej, w dniu 27 listopada bieżącego roku, przypominam, że z inicjatywy Straży Miejskiej, 26 października br. doszło na terenie dworca Polskich Kolei Państwowych oraz Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie do spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele i kierownictwo Oddziału Śródmieście Straży Miejskiej, przewodnicząca Rady Dzielnicy II, dyrektor Regionalnego Dworca Autobusowego, a także przedstawiciel Polskich Kolei Państwowych Nieruchomości.

Spotkanie to doprowadziło do precyzyjnego określenia zakresu odpowiedzialności za stan porządku na kontrolowanym przez Straż Miejską terenie. Po przeanalizowaniu dostarczonej mi kompletnej dokumentacji w sprawie  i wyjaśnień uzyskanych od kierownictwa Oddziału Śródmieście stwierdzam, że nie zadawala mnie postęp i efekty prowadzonych przez kilka miesięcy działań - postanowiłem tym samym osobiście przejąć nadzór nad prowadzeniem sprawy.

Rejon dworca Polskich Kolei Państwowych oraz Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie, jest jedną z najważniejszych wizytówek miasta. Jest to punkt gromadzący codziennie tysiące mieszkańców oraz gości przyjeżdżających lub opuszczających nasze królewskie miasto.

Dlatego utrzymanie czystości i porządku w tym miejscu jest obowiązkiem, od którego spełnienia nie może uchylać się żaden z zarządców ww. terenu. Utrzymywanie tego swoistego status quo w tym rejonie jest po prostu niedopuszczalne. Skończył się już czas rozmów, pouczeń  i czas ustaleń – co do zakresu odpowiedzialności za czystość terenu dworca Polskich Kolei Państwowych oraz Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie, rozmów które do niczego nie prowadzą, natomiast rozpoczyna się czas bezwzględnego karania osób winnych zaniedbań, o czym zamierzam niezwłocznie poinformować Prezesa Zarządu Dyrektora Generalnego PKP – pana Andrzeja Wacha oraz Prezesa Zarządu RDA w Krakowie – pana Adama Bilskiego.

Nie będę dłużej tolerować lekceważenia obowiązków spoczywających na zarządcach, stąd też wydałem polecenie aby działania podległych mi funkcjonariuszy kończyć sankcjami w postaci mandatów karnych i kierowania wniosków o ukaranie do sądu wobec osób winnych uchybień. Nakazałem przeprowadzać codzienne kontrole terenu i sporządzanie dokumentacji fotograficznej i filmowej , która będzie mogła być wykorzystana w postępowaniu przed wymiarem sprawiedliwości. Do wspólnych i stałych działań zaproszę również przedstawicieli Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie, Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie oraz Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Zapewniam, że Straż Miejska Miasta Krakowa była, jest i będzie konsekwentna w stosunku do każdego, kto nie stosując się do przepisów zawartych między innymi w Uchwale Rady Miasta – dotyczącej przestrzegania czystości w Krakowie, będzie zaśmiecał, zanieczyszczał i zaniedbywał tereny miejskie. Nie będzie tym samym przyzwolenia na zabrudzanie i zaśmiecanie naszego miasta.

Aby osiągnąć oczekiwany i satysfakcjonujący nas wszystkich efekt prowadzonych działań, liczę w tej materii na współpracę z naszymi mieszkańcami. Gorąco zachęcam i proszę o bieżące zgłaszanie Straży Miejskiej spraw wymagających interwencji funkcjonariuszy. Zgłoszenia proszę kierować całodobowo pod bezpłatny numer telefonu – 986.

Janusz Wiaterek
Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2010-11-30
Data aktualizacji: 2010-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź