#zawinklem
Za winklem
2024-11-20
Dziedzictwo Krakowa to nie tylko gotyckie kościoły, renesansowe krużganki i zabytki późniejszych epok. To także zakłady rzemieślnicze i drobne sklepy z wielopokoleniową historią, księgarnie i miejsca książki, galerie sztuki, kina studyjne – wszystko, co żyje dzięki naszemu przywiązaniu i konsumenckim wyborom. W cyklu „Za winklem” zaglądamy do takich miejsc, rozmawiamy z ich twórcami i właścicielami, dotykamy „duszy” miasta. I podpowiadamy, gdzie warto chodzić.
W najstarszym antykwariacie w Polsce
2023-01-12
W niewielkim, wypełnionym po sufit książkami lokalu przy ul. św. Jana 3, naprzeciw słynnego baru kawowego Rio działa najstarszy antykwariat w Polsce, z nieprzerwaną historią sięgającą 1934 roku. Jego obecny właściciel – Grzegorz Małachowski – podejmuje nas herbatą i morzem opowieści, dla których wspólnym motywem jest bliska tak wielu bywalcom miejsca książka. Historia antykwariatu Kamiński to materiał na pełnometrażowy film dokumentalny. Zapraszamy na siódmy odcinek cyklu „Za winklem”!
Najstarszy zakład szklarski w Krakowie
2022-12-16
Idąc uważnie ulicą św. Krzyża, pod numerem 3 natkniemy się na oryginalną, zabytkową witrynę najstarszego zakładu szklarskiego w Krakowie. Nie dodzwonimy się już co prawda pod czterocyfrowy numer telefonu napisany złotymi literami na eleganckim przedwojennym szyldzie, ale mieszczący się pod nim zakład Zbigniewa Świerblewskiego działa w najlepsze i tak jak kiedyś „wykonuje wszelkie roboty w zakres szklarstwa wchodzące”. A my zapraszamy na kolejny wpis z cyklu „Za winklem”!
Foto Garzyńska
2022-12-06
To zakład, w którym fotografuje się czwarte, jeśli nie piąte pokolenie krakowian. Barbara Kańska-Bielak z dumą i radością kontynuuje tradycje atelier założonego w 1918 roku przez jej dziadków Julię i Zygmunta Garzyńskich. W studiu Foto Garzyńska przy ul. Sławkowskiej 4 nowoczesne oświetlenie i sprzęt na statywach sąsiaduje z zabytkowym fotelem, na którym został sfotografowany prezydent Mościcki, malowanymi tłami i zdjęciami przodków na ścianach. Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu „Za Winklem”!
Zegarmistrz Płonka
2022-11-21
Filip Płonka – czwarte pokolenie krakowskiej rodziny zegarmistrzów. Rodzinny zakład od 1899 roku mieści się przy ul. Szewskiej.
Pracownia krawiecka przy ul. św. Gertrudy 8
2022-11-16
Mistrz Andrzej Kucia, krawiec, w zawodzie od 50 lat, de facto – od urodzenia. Spotkacie go w pracowni przy ul. św. Gertrudy 8, którą przejął po swoim tacie. Jego zakład świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. Przedwojenna ogłada i elegancja, przenikliwy wzrok gotów wypatrzyć najmniejszą nierówność na marynarce, ruchy jak w filmie „Nić widmo” Paula Thomasa Andersona. W ramach cyklu „Za winklem” zaglądamy do świata zawodowego krawiectwa!
Bar kawowy Rio
2022-11-10
Bar kawowy Rio przy ul. Św. Jana 2 to miejsce dobrze znane mieszkańcom Krakowa. Obecny pod tym adresem od 1959 r., swoje złote lata przeżywał w epoce nazwanej w sztuce Tadeusza Różewicza „małą stabilizacją”, zyskując famę kawiarni o artystycznym profilu, która do dziś przyciąga całe pokolenia krakowian. Przy filiżance „małej czarnej” spotykali się tam między innymi wizjoner teatru – Tadeusz Kantor, twórca Piwnicy pod Baranami – Piotr Skrzynecki, wielka postać polskiej piosenki II połowy XX wieku – Kora, a także malarze Henryk Waniek czy Antoni Kawałko. „Wolno sączącą” się kawę w Rio opiewał w piosenkach Maciej Maleńczuk.
Sklep Witaminka
2022-11-04
Dziedzictwo Krakowa to nie tylko gotyckie kościoły, renesansowe krużganki i zabytki późniejszych epok. To także zakłady rzemieślnicze i drobne sklepy z wielopokoleniową historią, księgarnie i miejsca książki, galerie sztuki, kina studyjne – wszystko, co żyje dzięki naszemu przywiązaniu i konsumenckim wyborom. W cyklu „Za winklem” zaglądamy do takich miejsc, rozmawiamy z ich twórcami i właścicielami, dotykamy „duszy” miasta. I podpowiadamy, gdzie warto chodzić. Cykl rozpoczynamy zaproszeniem do sklepu Witaminka.