Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rada Miasta przyjęła budżet na 2012 rok

„To będzie ciężki rok dla Krakowa. Budżet miasta przyjęty w kształcie zaproponowanym przez radnych może oznaczać poważne kłopoty z finansowaniem kultury, oświaty, transportu zbiorowego czy utrzymania dróg” – komentował Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski decyzję o przyjęciu budżetu Krakowa na 2012 rok w kształcie zaproponowanym poprawką radnych PO.

Podczas wczorajszej (4 stycznia) sesji, Rada Miasta Krakowa przyjęła budżet na 2012 rok z poprawką zaproponowaną przez grupę radnych. Zmiana zakłada przeniesienie kwoty około 62 milionów złotych na inne cele niż zakładał pierwotnie projekt Prezydenta Miasta, który – przypomnijmy – uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Mimo że ogólne kwoty budżetu miasta, a więc wydatki, dochody i deficyt, pozostają na takim samym poziomie jak projekt prezydencki, budżet w kształcie przyjętym przez Radę Miasta Krakowa oznacza, że w tym roku zabraknie pieniędzy na bardzo wiele dziedzin, co odczują przede wszystkim mieszkańcy.


Przyjęty przez radnych budżet uderza bardzo w finansowanie oświaty. Zabraknie pieniędzy na remonty i przeglądy techniczne w szkołach, a na wypadek awarii czy klęsk żywiołowych - nie ma rezerwy na konieczne naprawy. Trudno będzie wygospodarować środki na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli planowany przez rząd od 1 września 2012 oraz odpis na pomoc zdrowotną dla nauczycieli, co jest zgodne z Kartą Nauczyciela. Zabraknie też pieniędzy na zalecaną przez Radę Miasta restrukturyzację szkół, wkład własny w projekty zewnętrzne, nie mówiąc już o środkach na tak podstawowe rzeczy jak media, zakup materiałów papierniczych czy środków czystości w szkołach.


W tym roku będzie mniej środków na transport publiczny. Oznacza ograniczenie oferty przewozowej. Pod znakiem zapytania jest zmiana siatki połączeń. Zabraknie też pieniędzy na utrzymanie dróg i zieleni, oczyszczanie miasta oraz iluminację Krakowa.


Najwięcej kłopotów będzie jednak z finansowaniem zadań w zakresie kultury. Obcięcie dotacji dla KBF to rezygnacja z kilku znaczących i cenionych w kraju i zagranicą wydarzeń kulturalnych.
Zabraknie też pieniędzy na dotacje dla organizacji pozarządowych działających w sferze kultury czy sportu oraz brak możliwości finansowania przesięwzięć kulturalnych wspólnie z zagranicznymi partnerami.
Budżet według radnych to także cięcia na promocję i turystykę. Skutkować to będzie nieobecnością Krakowa w targach turystycznych, brakiem środków na promocję Krakowa podczas Euro 2012, czy rezygnacją z kampanii wizerunkowych w kraju i zagranicą.


Przypomnijmy, że w 2012 założono dochody budżetu Miasta w wysokości 3.491.743.706 złotych, wydatki w wysokości 3.534.053.759 złotych, przy deficycie w wysokości 42.310.053 złotych. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-01-05
Data aktualizacji: 2012-01-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź