Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Od nowego roku bezpieczniej na imprezach masowych

31 sierpnia 2011 roku Sejm RP znowelizował ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych. Wraz z nowym rokiem w życie weszła część przepisów tej nowelizacji. Zmiany mają m.in. na celu umożliwienie skutecznej walki ze zjawiskiem chuligaństwa stadionowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa podczas turnieju EURO 2012, którego Polska jest współorganizatorem.

Większość nowych przepisów ustawy weszła w życie 12 listopada 2011 r. Od 1 stycznia br. obowiązuje zmiana dotycząca zakazu wstępu na imprezę masową. Obecnie sąd może orzec nakaz stawienia się w czasie trwania imprezy w jednostce policji lub w miejscu wskazanym przez właściwego komendanta policji.

13 stycznia weszły w życie kolejne przepisy ustawy, które mają umożliwić skuteczną walkę z chuligaństwem stadionowym i pomogą organizatorom w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas trwania imprezy. Zaostrzone zostały m.in. sankcje karne dla osób zagrażających bezpieczeństwu oraz rozszerzony zakres obowiązywania zakazu stadionowego również na mecze wyjazdowe. Od 13 stycznia br., w przypadku niewykonania polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, czy regulaminu obiektu, grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny, nie niższej niż 2 tys. zł. Taka sama sankcja grozi osobie, która w czasie trwania masowej imprezy sportowej przebywa w sektorze innym, niż wskazany na bilecie wstępu i nie opuszcza tego sektora mimo wezwania. Zagrożone tą karą są też osoby, które podczas imprezy masowej używają elementu odzieży lub przedmiotu uniemożliwiającego lub utrudniającego jej rozpoznanie. Sankcja karna została także nałożona na członków służb porządkowych lub informacyjnych przekraczających lub niedopełniających swoich obowiązków, co powoduje zagrożenie bezpieczeństwa imprezy masowej oraz osoby, które w trakcie imprezy prowokują kibiców do działań zagrażających bezpieczeństwu. Przyznano również dodatkowe uprawnienia kontrolne wojewodom. Wojewoda może natychmiast przerwać imprezę masową w sytuacji, gdy jej dalszy przebieg może zagrozić życiu lub zdrowiu uczestników, a działania organizatora są niewystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa.

Nowelizacja wprowadza też możliwość spożywania napojów niskoalkoholowych podczas imprez masowych. Od 13 stycznia br. przedsiębiorcy, posiadający specjalne zezwolenia mogą podczas imprez masowych sprzedawać i podawać napoje o niskiej zawartości alkoholu (nie więcej niż 3,5 proc. zawartości). Trunki alkoholowe będzie można podawać jedynie w opakowaniach, które nie stwarzają zagrożenia. Sprzedaż alkoholu prowadzona będzie wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, przez przedsiębiorców posiadających zezwolenie wydane na podstawie przepisów ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Napoje alkoholowe nie będą sprzedawane na imprezach masowych podwyższonego ryzyka.

Kolejną istotną zmianą jest rozszerzenie definicji imprezy masowej artystyczno-rozrywkowej. Pojęcie to obejmuje obecnie imprezę o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m. Impreza odbywać się ma na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc - ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej - wynosi nie mniej niż 1000 lub w hali sportowej bądź w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500. (MS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-01-20
Data aktualizacji: 2012-01-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź