Kraków Arena z pozwoleniem na użytkowanie [ZDJĘCIA]
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie Kraków Areny. Oznacza to, że w hali w Czyżynach bez przeszkód mogą się odbywać imprezy z udziałem publiczności.
- Mamy decyzję PINB o pozwoleniu na użytkowanie Kraków Areny. Tym samym można tam organizować imprezy masowe – poinformował Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni zostanie zorganizowany dzień otwarty w Kraków Arenie dla mieszkańców.
Przypomnijmy, że w zeszły piątek, po trwających kilka dni próbach związanych z działaniem systemów przeciwpożarowych zainstalowanych w hali, pozytywne stanowisko w sprawie zezwolenia na użytkowanie obiektu wydała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.
Hala widowiskowo-sportowa, czyli Kraków Arena realizowana była od czerwca 2011 roku wg projektu przygotowanego przez konsorcjum firm Perbo – Projekt Sp. z o.o. z Krakowa oraz Modern Construction Systems Sp. z o.o. z Poznania. Wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm: Mostostal Warszawa (Lider) i Acciona Infraestructuras SA, Asseco Poland SA i Mostostal Puławy SA.
Kompleks składa się z dwóch zasadniczych części - hali głównej oraz mniejszej hali treningowej. Będą tam rozgrywane zawody o randze krajowej i międzynarodowej, w co najmniej 17 dyscyplinach sportowych. W hali będzie można organizować też imprezy kulturalne, widowiskowo – estradowe, sportowo – rekreacyjne oraz imprezy kongresowo - wystawiennicze i ekspozycyjno – targowe. Na elewacji obiektu będzie zamontowany specjalny ekran LED – jego instalacja zakończy się do 30 czerwca.
Wielkim atutem obiektu jest jego pojemność. Trybuny hali głównej pomieszczą ok. 20 tys. widzów (w tym 15,3 tys. na miejscach siedzących). Dla porównania gdańska Ergo Arena może przyjąć maksymalnie, czyli na miejscach siedzących i stojących, 15 tys. widzów, katowicki Spodek – 11,5 tys., łódzka Atlas Arena – 13,8 tys., a wrocławska Hala Stulecia – ok. 10 tys. Obok głównej hali została wybudowana też mniejsza hala treningowa dla 304 osób, mieszcząca np. pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej. Do dyspozycji gości będzie też 1341 miejsc parkingowych, 29 skyboksów (zabudowane loże komercyjnie wynajmowane np. przez biznes).
Przypomnijmy, że tuż przed Międzynarodowym Dniem Dziecka, 30 maja w Kraków Arenie odbędzie się polska premiera prezentacji fragmentów ścieżek dźwiękowych z czternastu pełnometrażowych produkcji studia Pixar w wersji koncertowej. Będzie to pierwsze wydarzenie z udziałem publiczności w krakowskiej hali.
Na 11 czerwca w Kraków Arenie zaplanowany jest Kongres Muszkieterów, a więc międzynarodowe spotkanie organizowane przez właściciela francuskiej sieci handlowej InterMarche.
Kilkanaście dni później, 20 czerwca w Kraków Arenie odbędzie się siatkarski pojedynek w ramach Ligii Światowej Polska – Brazylia. Światowa siatkówka będzie też obecna w Krakowie w sierpniu i wrześniu. W dniach od 16 do 18 sierpnia w hali w Czyżynach odbędzie się memoriał im. Huberta Wagnera. Natomiast od 31 sierpnia do 7 września w Kraków Arenie rozgrywane będą mecze jednej z czterech grup oraz dwa spotkania tzw. fazy ćwierćfinałowej siatkarskiego mundialu.