Zbliża się Dzień Dziecka Zaginionego
W niedzielę, 25 maja już po raz dziesiąty obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jest to szczególny dzień, poświęcony pamięci zaginionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. Znakiem rozpoznawczym tego dnia jest kwiat niezapominajki, który symbolizuje nieustającą pamięć o najmłodszych zaginionych. Rocznie w Polsce ginie aż 150 dzieci do 7. roku życia.
Fundacja ITAKA, jak co roku tego dnia, pragnie zwrócić szczególną uwagę i wzbudzić czujność opiekunów, a tym samym zminimalizować zjawisko zaginięć wśród nieletnich. 25 maja (niedziela) na krakowskim rynku odbędzie się już druga akcja profilaktyczna, podczas której przedstawiciele Fundacji ITAKA będą rozdawać ulotki i opaski na rękę dla najmłodszych, a także udzielać porad, jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją. Poza edukacją w zakresie profilaktyki, przez cały czas prowadzone będą także działania uświadamiające w jaki sposób postępować w przypadku zaginięcia dziecka.
W sytuacji, gdy dojdzie do zaginięcia dziecka, bardzo ważna jest szybka reakcja. Kluczowa jest pierwsza godzina, kiedy należy przeszukać okolicę oraz zgłosić zaginięcie na policji. Należy pamiętać, że w przypadku zaginięcia dzieci nie obowiązuje reguła 24 godzin, jak w przypadku dorosłych i zgłoszenie jest przyjmowane od razu. Fundacja ITAKA prowadzi bezpłatny „Telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka”, który jest dostępny 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzwoniąc pod
nr 116 000 można zgłosić zaginięcie dziecka, uzyskać poradę oraz wsparcie. Przy telefonie dyżurują specjaliści ds. poszukiwań, prawnicy oraz psycholodzy. Jest to linia dedykowana rodzicom i opiekunom, którym zaginęło dziecko, a także nastolatkom, które uciekły z domu. Pod tym numerem można również zostawiać informację o losach zaginionych dzieci.
Obecnie Fundacja ITAKA poszukuje na terenie kraju 29 nieletnich, z czego 12 to dzieci poniżej 12. roku życia. Problem zaginięć jest złożony, a jego przyczyny są bardzo różne. W przypadku młodszych dzieci głównym powodem jest nienależyta opieka, całkiem małe często giną wskutek dokonania przestępstwa, natomiast przyczyną zaginięć starszych dzieci i młodzieży są ucieczki z domu, które mogą mieć rozmaite podłoże.