Kraków przyjazny pszczołom
Dzisiaj (17 maja, czwartek) startuje kampania „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Projekt zwraca uwagę na problem masowo ginących pszczół i edukuje na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ich ratowania. Kraków jako jedno z 10 miast z całej Polski włączył się do kampanii. Na profilu akcji w serwisie Facebook internauci będą mogli głosować na miasto najbardziej przyjazne pszczołom. W trzech lokalizacjach, które zdobędą największą liczbę głosów, odbędą się pikniki edukacyjne, a we wszystkich dziesięciu miastach w lipcu posadzone zostaną rabaty w kształcie pszczół, skomponowane z nektarodajnych roślin.
Akcja „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zwraca uwagę na problem masowo ginących pszczół i edukuje w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ich ratowania. Owady te zapylają 78% roślin na naszej planecie, z których powstaje 1/3 żywności! W ostatnich latach sytuacjapszczoły miodnej jest trudna, na co mają wpływ m.in. inwazja pasożytów, choroby wirusowe pszczół oraz zatrucia środkami ochrony roślin. Ponadto nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie obserwuje się niezwykle groźne dla tych pożytecznych owadów zjawisko - zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich, którego przyczyn jednoznacznie nie ustalono. Szacuje się, że w tym roku mogło wyginąć nawet 20% całej populacji pszczół, a więc 200 tys. pszczelich rodzin. Może to oznaczać stratę do 3 mld złotych w związku z niewłaściwym zapylaniem roślin owadopylnych!
W ramach tegorocznej akcji, w serwisie Facebook internauci będą mogli głosować na miasto najbardziej przyjazne pszczołom. W trzech lokalizacjach, które zdobędą największą liczbę głosów, odbędą się m.in. pokazy pszczelarzy, budowanie domków dla pszczół, wyświetlanie filmu o pszczołach, gry sprawnościowe i edukacyjne dla całych rodzin oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
We wszystkich dziesięciu miastach w lipcu posadzone zostaną rabaty w kształcie pszczół, skomponowane z nektarodajnych roślin.
W Krakowie przyjazna pszczołom rabata powstanie w Parku Lotników Polskich.
Ponadto uczestnicy akcji na stronie internetowej www.pomagamypszczołom.pl znajdą proste i praktyczne wskazówki, dzięki którym każdy może uczynić swoje otoczenie przyjaznym dla pszczół. Porady i ciekawostki na temat pszczół będą przydatne także w wirtualnym świecie. Internauci mogą zakładać na stronie akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wirtualne ogrody lub balkony i pielęgnować je, dbając tym samym o dobre warunki życia dla pszczół.
W ramach kampanii organizator przygotował także broszurę skierowaną do rolników, która m.in. wskazuje, na co należy zwrócić uwagę przy stosowaniu środków ochrony roślin. Publikacja będzie dystrybuowana bezpłatnie w formie drukowanej oraz elektronicznej.
Oprócz Krakowa w akcji biorą udział Kielce, Chorzów, Częstochowa, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Toruń.
Więcej informacji pod adresem www.pomagamypszczolom.pl, na profilu Facebooku http://www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom oraz tel. (22) 546 11 00,
e-mail: biuroprasowe@pomagamypszczolom.pl (KS)