Dwa Światy w Archiwum Narodowym w Krakowie
Dwa Światy. Losy mieszkańców Warszawy wysiedlonych do Krakowa – to tytuł wystawy prezentowanej w przestrzeni internetowej - na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie.
W październiku 2014 r. minęła 70. rocznica upadku Powstania Warszawskiego. Kapitulacja Warszawy oznaczała gehennę dla tysięcy jej mieszkańców. Wysiedleni z miasta przeznaczonego do unicestwienia, znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Żołnierze walczący w powstaniu zostali osadzeni w obozach jenieckich, cywilni mieszkańcy trafiali do obozów koncentracyjnych, byli wywożeni na roboty do Rzeszy lub kierowani do innych ośrodków miejskich, trafiając pod opiekę miejscowej ludności lub organizacji charytatywnych.
5 października 1944 r. do Krakowa, stolicy Generalnego Gubernatorstwa, przybył pierwszy transport wysiedlonych ze swojego miasta warszawiaków. Tylko tego dnia przywiezionych zostało 3700 osób. Często ich jedynym bagażem była torba z przedmiotami uratowanymi przed grabieżą i ubranie, w którym zostali wygnani z domów. Spotkanie wypędzonych jesienią 1944 r., z ruin swojego miasta, ograbionych warszawiaków z mieszkańcami Krakowa, na których wojna nie odcisnęła aż takiego piętna, było spotkaniem dwóch światów.
Aby upamiętnić dramat wysiedlonych oraz wsparcie jakie ludność Krakowa udzieliła napływającym uchodźcom, Archiwum Narodowe w Krakowie przygotowało w oparciu o przechowywane materiały, wystawę Dwa Światy. Losy mieszkańców Warszawy wysiedlonych do Krakowa. Wystawa prezentowana jest w przestrzeni internetowej na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie. Zapraszamy na stronę: www.ank.gov.pl/dwaswiaty/index.html.