Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Park Bednarskiego otworzy się w maju

Komunikat archiwalny 2023-02-03

Postępy prac rewitalizacyjnych w parku Bednarskiego widać gołym okiem, ale na razie możemy je obserwować tylko z daleka. Oficjalne otwarcie parku zaplanowano na maj. Do tego czasu jest to teren budowy, o czym informują tablice i ogrodzenie. Urządzanie tam wycieczek to nie tylko łamanie prawa, ale też narażanie się na niebezpieczeństwo – przypomina Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Nowy Ład dla zapylaczy

Komunikat archiwalny 2023-02-03

Zapylacze są podstawą wegetacji 80% europejskich gatunków zbóż i dzikich roślin kwitnących. Jedna trzecia gatunków motyli, gzów i pszczół odnotowuje spadki liczebności. 10% gatunków pszczół i motyli jest zagrożonych wyginięciem.

Kryzys klimatyczny - naukowcy wskazują na trzy rozwiązania

Komunikat archiwalny 2023-02-01

Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter zidentyfikowali pozytywne punkty zwrotne, tzw. „super dźwignie” dekarbonizacji światowej gospodarki. Chodzi o działania klimatyczne, które mogą wywołać efekt kuli śnieżnej.

Ile samorządy wydają na ochronę powietrza i klimatu?

Komunikat archiwalny 2023-01-30

Ranking wydatków na ochronę powietrza i klimatu został opublikowany przez pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Jego autorami są: Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Coraz więcej ledowych lamp ulicznych w Krakowie

Komunikat archiwalny 2023-01-25

Z roku na rok na ulicach miasta zwiększa się liczba energooszczędnych lamp ulicznych. W najbliższych latach wymienionych zostanie blisko 20 tys. opraw sodowych. Zmiana ta przyniesie rocznie 4 mln zł oszczędności dla budżetu miasta.

Trwa trzecia edycja Krakowskiej Akademii Klimatu

Komunikat archiwalny 2023-01-13

Dziś, 23 maja odbędzie się ostatnie spotkanie w ramach trzeciej edycji Krakowskiej Akademii Klimatu – wyjątkowego projektu edukacyjnego skierowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych, łączącego wiedzę na temat ochrony środowiska z pokazami filmowymi najlepszych filmów ekologicznych ostatnich lat.

Koniec szybkiej mody

Komunikat archiwalny 2023-01-27

W przeddzień niedzieli handlowej warto przyjrzeć się, jak powinien zmienić się przemysł modowy, aby ograniczyć jego negatywny wpływ na klimat. Intensywny rozwój branży odzieżowej w ostatnich dekadach napędza bowiem nadmierną konsumpcję, co prowadzi do emisji ogromnych ilości gazów cieplarnianych i wyczerpywania ograniczonych zasobów. Według danych Global Fashion Agenda opublikowanych w 2018 r. przemysł modowy odpowiada za ok. 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla i jest piątym, największym emitentem powiązanym z prywatną konsumpcją.

Szansa na odbudowę warstwy ozonowej

Komunikat archiwalny 2023-01-25

Międzynarodowe porozumienie z 1987 r. z Montrealu o zaprzestaniu stosowania szkodliwych substancji chemicznych, które uszkadzały warstwę ozonową, odniosło sukces. Według ekspertów z ONZ może się ona odrodzić w kilka dziesięcioleci.

Ławka zalana, powódź, ekstremalna pogoda, ekstremalne warunki pogodowe

Skutki zmiany klimatu i możliwości adaptacji

Komunikat archiwalny 2023-01-23

Druga część szóstego z kolei raportu przygotowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC) to dokument podsumowujący naukową wiedzę na temat zagrożeń związanych ze zmianą klimatu oraz możliwości adaptowania się do tych zmian.

Dobra energia w oświacie

Komunikat archiwalny 2023-01-20

W obecnym roku kończy się możliwość korzystania ze środków dotychczasowej unijnej perspektywy finansowej 2014–2020. Warto przypomnieć, że w okresie jej trwania Kraków zrealizował szereg projektów z zakresu termomodernizacji, a największym z uwagi na pulę zaangażowanych środków i skalę oddziaływania była modernizacja energetyczna budynków oświatowych, co pozwoliło obniżyć koszty funkcjonowania szkół i przedszkoli, poprawić estetykę budynków oraz zredukować emisję pyłów.

Znajdź