Pikniki i festyny mile widziane na Błoniach
Od 18 maja do 12 czerwca mieszkańcy Krakowa decydowali, jakie imprezy powinny odbywać się na Błoniach. W czasie trwania konsultacji, elektroniczną ankietę wypełniło 352 krakowian, z tego 70% w wieku do 39 roku życia. Ponad 75% procent osób które wypełniły ankiety już uczestniczyła w wydarzeniach na Błoniach, a ponad 80 % z nich postuluje, aby na Błoniach były organizowane imprezy o charakterze rekreacyjnym, takie jak pikniki i festyny.
Konsultacje były prowadzone w związku z przygotowywanym przez Wydział Administracyjny Urzędu Miasta Krakowa wykazem imprez stałych na Błoniach Krakowskich. Stworzenie takiego katalogu zapewni im charakter stałych przedsięwzięć oraz umożliwi zaplanowanie w skali całego roku kalendarzowego rezerwacji terenu. Dzięki temu Błonia będą mogłyby być bezkolizyjnie udostępniane organizatorom wydarzeń.
Wydział Spraw Administracyjnych UMK przygotował również wstępną listę imprez na Błoniach, która obejmowała:
- Półmaraton Marzanny – marzec – 1 dzień,
- Rajd Rowerowy Kraków-Trzebinia – kwiecień – 1 dzień,
- Cracovia Maraton – imprezy towarzyszące – kwiecień – 1 dzień
- Festyn rekreacyjno-sportowy z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja – maj – 1 dzień,
- Skandia Maraton – maj – 1 dzień,
- Festiwal Nauki – Bieg - maj – 1 dzień,
- Krakowski Festiwal Recyklingu – maj/czerwiec – 2 dni,
- Bieg Tesco Dzieciom – czerwiec – 1 dzień,
- Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej w Krakowie – lipiec – 3 dni,
- Kraków Live Festival – sierpień – 3 dni,
- Wielka Krakowska – wrzesień – 3 dni,
- Cracovia Półmaraton Królewski – październik - 1 dzień,
- Krakowski Bieg Niepodległości – listopad – 1dzień.
Proponowany wykaz nie ma jednak charakteru zamkniętego. Może zostać rozszerzony przez indywidualną zgodę Miasta w oparciu o zebrane opinie. Ze względu na dużą różnorodność imprez kulturalno-komercyjnych i sportowych, mieszkańcy zostali zaproszeni do udziału w ankiecie, której celem było poznanie oczekiwań i opinii mieszkańców dotyczących cyklicznych wydarzeń na terenie Błoń Krakowskich.
Obecnie ankiety są analizowane przez pracowników Wydziału Spraw Administracyjnych. Wyniki konsultacji znajda się w Raporcie końcowym, który zostanie udostępniony wszystkim mieszkańcom Krakowa.