Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Juvenia Kraków – klub z sukcesami!

Obok Wisły Kraków i MKS Cracovia, Juvenia jest najstarszym klubem sportowym pod Wawelem. W tym roku obchodzi 110-lecie swojego istnienia. Jednocześnie jest to rok ogromnego sukcesu krakowskich rugbistów. Sezon rozgrywek ligowych zawodnicy Juvenii zakończyli absolutnym sukcesem, zdeklasowali rywali wygrywając I ligę rugby, pokonując dwukrotnie między innymi warszawską Legię. Z tej okazji z przedstawicielami Juvenii spotkał się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. BOGUSŁAW ŚWIERZOWSKI

- Serdecznie gratuluję i dziękuję za wkład w reprezentowanie i promowanie Krakowa nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski. Zawodnicy RzKSu regularnie goszczą kluby zza granicy (Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier). Zarząd Klubu przekazał na ręce Prezydenta prezenty o ogromnej wartości sportowej – piłkę do rugby, złoty i srebrny medal wywalczony przez młodzież „Krakowskich Smoków” oraz jubileuszową tabliczkę, która potwierdza sportowe tradycje Juvenii i jej przywiązanie do Krakowa.

Nie obyło się także bez rozmów o funkcjonowaniu krakowskiego sportu. Juvenia działa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Zarządu, zawodników oraz kibiców klubu. Należą się im szczególne podziękowania.

Juvenia Kraków powstała 8 grudnia 1906 roku w ramach Związku Męskiej Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej, powołanego przez ks. Mieczysława Kuznowicza. W 1911 roku na krakowskich Błoniach oddany do użytku został stadion piłkarski nazwany Parkiem Sportowym "Juvenia". Podczas okupacji hitlerowskiej klub posiadał silną sekcję piłki nożnej, organizował konspiracyjne mistrzostwa Krakowa w tej dyscyplinie. Po 1945 roku klub prowadził sekcje m. in.: piłki nożnej, pływania, boksu, szachów, sportów motorowych, podnoszenia ciężarów, siatkówki, koszykówki i rugby. Do największych sukcesów w historii Juvenii należą tytuły Mistrza Polski w szachach (A. Tarnowski) oraz sportach motorowych (bracia Koprowscy).

 

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-07-06
Data aktualizacji: 2016-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź