Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przewodnik dla niepełnosprawnego turysty nagrodzony

„Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty” wraz z aplikacją mobilną otrzymał nagrodę w konkursie „Samorząd Równych Szans” 2016 w kategorii miast wojewódzkich na najlepsze projekty dla osób z niepełnosprawnościami realizowane przez polskie samorządy. W kategorii najlepsza gmina w Polsce publikacja otrzymała wyróżnienie. Gala wręczenia nagród odbyła się 25 listopada w Andel’s Hotel Cracow.  

Fot. UMK

Kraków to jedno z najpopularniejszych europejskich miast turystycznych. Z roku na rok odwiedza je coraz więcej osób starszych i niepełnosprawnych. Urząd Miasta Krakowa tworzy przyjazne warunki zwiedzania dla osób, które na co dzień borykają się z rozmaitymi ograniczeniami i specjalnymi potrzebami. „Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty” w wersji polskiej i angielskiej wzbogacony o aplikację mobilną to kompendium wiedzy na temat dostępności różnych obiektów dla turystów z niepełnosprawnościami. Przewodnik zawiera informacje o najważniejszych zabytkach Krakowa, trasach turystycznych, muzeach, ofertę kulturalną oraz praktyczne wskazówki.

Turystyczna aplikacja mobilna została stworzona z myślą o turystach niepełnosprawnych poszukujących kompleksowej informacji na temat Krakowa, przekazanej w przystępny i ciekawy sposób.

W module „Miejsca” można łatwo wyszukać opis, zdjęcie oraz informacje teleadresowe na temat konkretnego obiektu. Baza obiektów została podzielona na trzy części: w zakładce „Zwiedzanie” znajdują się opisy krakowskich zabytków oraz terenów zielonych. „Oferta kulturalno-rozrywkowa” zawiera bazę krakowskich muzeów, teatrów oraz innych miejsc dających możliwość spędzenia wolnego czasu w ciekawy sposób. Moduł „Informacje praktyczne” prezentuje hotele, lokale gastronomiczne, a także szereg praktycznych wskazówek pomocnych turyście niepełnosprawnemu podczas pobytu w Krakowie. Z myślą o osobach z dysfunkcją ruchu zamieszczono informacje o wypożyczalniach wózków inwalidzkich, taksówkach dla osób niepełnosprawnych czy też o tym, gdzie osoby poruszające się na wózkach znajdą przystosowaną dla siebie toaletę, aptekę, sklep spożywczy.

W przewodniku zamieszczone są również informacje o środkach transportu, placach targowych, parkingach strzeżonych, statkach wycieczkowych i wielu innych. Atrakcje turystyczne zostały pogrupowane w dziewięć tras, stanowiących propozycję zwiedzania według konkretnego klucza. Wybraną trasą poprowadzi użytkownika ślad GPS. Ulubione miejsca i trasy można przechowywać w prywatnym schowku (Planer). Moduł „Informacje” pozwala zdobyć podstawową wiedzę na temat Krakowa, jego historii, ciekawostek z życia miasta, a także współczesnego funkcjonowania dawnej stolicy Polski. Znajduje się tu również lista najważniejszych imprez cyklicznych odbywających się w Krakowie oraz kalendarium aktualnych wydarzeń. Aplikacja została wykonana na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa. Dostępna jest dla smartfonów działających pod kontrolą trzech najpopularniejszych systemów operacyjnych: Android, iOS i Windows Phone.

Publikacja jest dostępna w dwóch językach: polskim i angielskim, opisy dostępności są w formie uniwersalnych piktogramów. Wydawnictwo można pobrać w wersji elektronicznej na stronie www.krakow.pl/bezbarier. W wersji książkowej publikacja jest dostępna w Wydziale Spraw Społecznych UMK przy ul. Stachowicza oraz w miejskich punktach informacji turystycznej: Balice, Sarego, Planty koło Teatru Słowackiego, Jana, Sukiennice, Pawilon Wyspiańskiego, stary Dworzec PKP.

Zadanie będzie kontynuowane poprzez wznowienia wersji książkowej, tłumaczenia na kolejne języki (niemiecki, hiszpański). Aplikacja mobilna zostanie poszerzona o kolejne funkcję m.in. moduły: audio - czytany przez lektora, komunikacji miejskiej (rozkład jazdy z systemem przesiadek) oraz informujący o wydarzeniach w regionie. Serdecznie zapraszamy do korzystania z przewodnika i odwiedzin Krakowa!

Aplikację można pobrać pod adresem krakow.pl/dlanipelnosprawnych

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-11-26
Data aktualizacji: 2016-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź