Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program „Dobry start”: składanie wniosków

Wnioski o przyznanie świadczenia „Dobry start” złożone do końca sierpnia, zgodnie z przepisami, dawały gwarancję otrzymania świadczenia do końca września. Liczba tych wnioskodawców, którym zależało na szybszym otrzymaniu pieniędzy na wyprawkę szkolną przekroczyła 40 000. Aż 85 proc. wniosków zostało złożonych elektronicznie, a co ważne, 36 500 wniosków już rozpatrzono, czyli nieodkładanie złożenia wniosku na ostatni moment opłaciło się – jeszcze w sierpniu zostały przelane pieniądze; jednorazowo 300 zł na każde uczące się dziecko.

Fot. men.gov.pl

Szacuje się, że mieszkańcy złożyli o świadczenie około 60 000 wniosków. Celem programu jest wsparcie rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego 2018/2019. Wsparcie to polegać będzie na przyznaniu raz w roku świadczenia w wysokości 300 zł na każde dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od wysokości dochodów uzyskiwanych przez rodzinę. We wniosku podaje się informację o szkole, do której uczęszcza dziecko od 1 września br.

Przypomnijmy, że wniosek o przyznanie świadczenia „Dobry start” można składać:

  • od 1 lipca do 30 listopada – drogą elektroniczną:
    - za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej: PKO Bank Polski, Bank Pekao SA, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Pocztowy SA, Credit Agricole, Bank Millennium, Getin Bank, Nest Bank, Banki Spółdzielcze SGB, Bank BPS SA , najlepiej sprawdzić to logując się na konto w swoim banku,
    - przez internet (dla osób posiadających tzw. profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny) za pomocą portalu EMPATIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: wnioski.mpips.gov.pl,
  • od 1 sierpnia do 30 listopada – w formie papierowej w siedzibie Wydziału Spraw Społecznych przy ul. Stachowicza 18 od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–18.00 oraz os. Zgody 2 od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30. Ponadto wnioski są przyjmowane również w innych lokalizacjach Urzędu Miasta, w tym w galeriach handlowych (Bonarka, Bronowice, Serenada). Wnioski o świadczenie „Dobry start” są również przyjmowane w dwóch filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w Młodzieżowych Domach Kultury i w siedmiu innych lokalizacjach (filie bibliotek miejskich, miejskie instytucje kultury).

Szczegółowy wykaz punktów przyjęcia wniosków został udostępniony na stronie internetowej  sprawyspoleczne.krakow.pl. Pisemne wnioski można przesyłać również listownie na adres: Urząd Miasta Krakowa Wydział Spraw Społecznych ul. Stachowicza 18, 30-103 Kraków.

W przypadku wniosków złożonych wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami w lipcu i sierpniu 2018 roku – wypłata świadczenia nastąpi najpóźniej do 30 września 2018 r. W przypadku wniosków złożonych wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami w okresie od września do listopada 2018 r. – wypłata świadczenia nastąpi w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Powyższe terminy dotyczą prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości we wniosku, Urząd wezwie wnioskodawcę do poprawienia lub uzupełnienia wniosku. Wezwanie wydłuża termin rozpatrzenia sprawy.

Wniosek o świadczenie „Dobry start” może złożyć:

  • rodzic dziecka
  • opiekun faktyczny (czyli osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie dziecka)
  • opiekun prawny
  • osoba ucząca się, czyli:
    - pełnoletnia osoba ucząca się w szkole, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony
    - osoba usamodzielniana (o której mowa w art. 140 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej)

Świadczenie „Dobry start” przysługuje do ukończenia:

  • 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się, a także w przypadku gdy dziecko lub osoba ucząca się ukończyła 20. rok życia przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20 lat,
  • 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności, a także w przypadku gdy dziecko lub osoba ucząca się ukończyła 24 rok życia przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24 lat (w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności).

Przyznanie świadczenia „Dobry start” nie wymaga wydania decyzji. Informację o przyznaniu świadczenia mieszkańcy otrzymają w wiadomości e-mail (o ile we wniosku zostanie wskazany adres poczty elektronicznej). Informację o przyznaniu świadczenia dobry start można również znaleźć na stronie bip.krakow.pl.

Drogą listową będą przesłane jedynie wezwanie o uzupełnienie braków we wniosku, decyzja o odmowie przyznania świadczenia „Dobry start” i rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia.

Jednocześnie zachęcamy do odwiedzania strony internetowej Wydziału Spraw Społecznych, gdzie znajdują się bieżące informacje na temat przyjmowania i wypłacania wszystkich świadczeń.

W Krakowie złożono już ponad 23 000 wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego „Rodzina 500+”. Świadczenia na podstawie obecnie składanych wniosków będą przyznawane na okres od października br. do końca września przyszłego roku.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-09-01
Data aktualizacji: 2018-09-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź