Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ptasi urodzaj w krakowskim zoo

Dostojny kondor wielki, uroczy ibis australijski, efektowny ibis purpurowy czy puszysta sowa śnieżna – to gatunki ptaków, które w tym roku w krakowskim zoo doczekały się piskląt. Ale na tych kilku lista się nie kończy. Dyrekcję zwierzyńca obfity przychówek cieszy tym bardziej, że niektóre ptaki należą do gatunków unikatowych.

Fot. zoo-krakow.pl

Do najcenniejszych można zaliczyć pisklę kondora wielkiego. Samczyk wykluł się w czerwcu, ale dopiero jesienią zaczął pokazywać się zwiedzającym. Coraz częściej przebywa poza schronem, w którym przyszedł na świat. Przy odrobinie szczęścia można go zobaczyć w czasie wizyty w ogrodzie. Odchów kondora wielkiego przez rodziców w warunkach ogrodu zoologicznego to rzadkość.

Przybyło też  ibisów australijskich i purpurowych, bo od wiosny do jesieni wykluwały się u nich pisklęta. Ibis australijski to gatunek rzadko eksponowany w ogrodach zoologicznych. W Polsce można go zobaczyć tylko w naszym zoo. W naturze żyje w Australii i Nowej Gwinei, gdzie zamieszkuje przybrzeżne laguny strefy pływowej, płytkie śródlądowe rozlewiska i bagna. Gnieździ się w koloniach, liczących nawet do 20 tysięcy par. Ibis purpurowy pochodzi natomiast z Ameryki Południowej. Podobnie jak jego australijski pobratymiec ma cienki, długi i łukowato zagięty w dół dziób. Sonduje nim miękkie muły lub wodę w poszukiwaniu pożywienia. Buduje gniazda na drzewach.

Podrośnięte młode można jeszcze zobaczyć u sów śnieżnych, gołębi korońców plamoczubych, czapli nadobnych, kitt czerwonodziobych i błyszczaków purpurowych.

Kitta czerwonodzioba zamieszkuje górskie lasy od Himalajów po południowe Chiny. Żywi się owadami, drobnymi kręgowcami, owocami, nasionami i nektarem. Potrafi naśladować różne dźwięki. Posiada najdłuższy ogon spośród przedstawicieli rodziny krukowatych. Para kitt czerwonodziobych przybyła do Krakowa ze słowackiego ogrodu w Koszycach. Ptaki zamieszkały w wolierze w pobliżu małego stawu.

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-25
Data aktualizacji: 2018-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź