Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowski Ambasador Wielokulturowości

Tytuł Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości zostanie oficjalnie ogłoszony już w najbliższy wtorek, 25 czerwca w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Nagroda jest przyznawana za działania na rzecz dialogu międzykulturowego, a laureat został wyłoniony przez Kapitułę Wielokulturowości pod przewodnictwem Dominika Jaśkowca, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Uchwałę w sprawie ustanowienia tytułu podjęła Rada Miasta Krakowa w ubiegłym roku. Celem konkursu jest promowanie zróżnicowania kulturowego, etnicznego, wyznaniowego oraz integracja mieszkańców Krakowa i środowisk cudzoziemców, których jest w naszym mieście z każdym rokiem coraz więcej.

Kapituła Wielokulturowości w składzie: Dominik Jaśkowiec - Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Andrzej Kulig - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Nina Gabryś - radna Miasta Krakowa, Urszula Majcher – Legawiec - przedstawicielka Zespołu Interdyscyplinarnego, Ferdinand Wouters - przedstawiciel Zespołu Interdyscyplinarnego i Elżbieta Kois - Żurek - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, decyzję podjęła już 23 maja. Wybór nie był łatwy, bo - choć nagroda jest przyznawana po raz pierwszy – napłynęło wiele zgłoszeń: w kategorii organizacji pozarządowych, instytucji, firm i grup nieformalnych aż 26 kandydatur, a w kategoria osób indywidualnych – 15 kandydatów. W każdej z kategorii zostaną przyznane dwa wyróżnienia.

Wręczona nagroda będzie miała formę ceramicznego Lajkonika, który jest też znakiem graficznym konkursu.

Nagroda wpisuje się w realizowany w Krakowie od 2016 roku Program Otwarty Kraków, realizujący szereg działań na rzecz tworzenia społeczeństwa żyjącego we wspólnocie, wykorzystującego do rozwoju potencjał przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców. Celem programu jest realizacja polityki otwartości Krakowa na przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców poprzez budowanie wśród mieszkańców poczucia solidarności oraz świadomości i wiedzy na temat kultury i obyczajów innych narodowości; kształtowanie postawy tolerancyjnej wobec cudzoziemców, mniejszości narodowych i etnicznych.

pokaż metkę
Autor: DOMINIKA JAŹWIECKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-06-21
Data aktualizacji: 2019-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź