Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nominacje do Polskiej Ścieżki Dźwiękowej Roku 2020

Krakowskie Biuro Festiwalowe ogłosiło nominacje do nagrody „Polska ścieżka dźwiękowa toku 2020”. To najmłodsze z wyróżnień przyznawanych na FMF. Spośród kilkudziesięciu soundtracków powstałych w 2019 roku wyselekcjonowano 10 tytułów, z których grono dziennikarzy, krytyków i blogerów związanych z branżą filmową i muzyczną wyłoni najlepszą propozycję. Zwycięzcę drugiej edycji nagrody poznamy podczas koncertu Scoring4Polish Directors 27 maja w ICE Kraków.

Fot. materiały prasowe

Nagroda za najlepszą autorską muzykę powstałą w ubiegłym roku do polskiej produkcji – filmu, serialu lub animacji – ma przede wszystkim krajowe znaczenie. Powstała jako wyraz niezgody na niepokojącą praktykę polskiego rynku muzycznego i filmowego – soundtracki do wielu popularnych produkcji nie są przygotowywane ani nawet planowane z przeznaczeniem wydawniczym. Wyjątek stanowią ścieżki zawierające piosenki wykorzystane w filmie (oczywiście najczęściej dotyczy to komedii romantycznych). Trudno mówić o promocji muzyki filmowej czy nazwisk twórców piszących dla polskiego kina, gdy niełatwo jest zdobyć materiał do przedstawienia na krajowych i międzynarodowych konkursach.

– Nie ulega wątpliwości, że ubiegły rok w muzyce filmowej i serialowej był niezwykle różnorodny. Poczynając od klasycznych interpretacji symfonicznych, przez wykorzystanie muzyki etnicznej, wpływów jazzowych, aż po soundtracki mieszające wszystkie style. Towarzyszyła nam muzyka elektroniczna, nowe ciekawe instrumentarium, interesujące dźwiękowe tekstury i ambientowe pejzaże. Sporo propozycji miało także ciekawy minimalistyczny wymiar. Wśród finalistów znajdziemy zarówno doświadczonych kompozytorów mających na swoim koncie liczne realizacje, jak i młodych, niedawno debiutujących twórców. Kryterium wyboru finalistów była przede wszystkim oryginalność zastosowanych rozwiązań, jak i sposób opowiadania historii w filmie poprzez muzykę – tłumaczy Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej.

Wyboru „Polskiej ścieżki dźwiękowej roku” dokona gremium 50 dziennikarzy, krytyków oraz blogerów, które oceni muzykę do każdego z dziesięciu filmów i seriali wytypowanych przez zespół programowy festiwalu. Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się 27 maja podczas Scoring4Polish Directors, która stała się w ostatnich latach ważnym miejscem spotkania publiczności z polskimi mistrzami kina (Wajdą w 2015, Polańskim w 2016, Holland w 2018, Zanussim w 2019, Hoffmanem w 2020 roku). Zwycięzca konkursu otrzyma przygotowaną specjalnie na tę okazję statuetkę oraz zaproszenie do koncertowego wykonania swojej muzyki podczas kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Laureatem pierwszej edycji „Polskiej ścieżki dźwiękowej roku” został Bartosz Chajdecki, autor soundtracku do serialu fabularnego „Kruk. Szepty słychać po zmroku” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Muzyka ta została już wykonana podczas zeszłorocznego koncertu coring4Polish Directors, dlatego w ramach nagrody kompozytor zaprezentuje podczas TV Series Gala (30 maja w TAURON Arenie Kraków) swoje kolejne serialowe produkcje – „Wojenne dziewczyny” oraz „Młody Piłsudski”.

– Mamy nadzieję, że ustanowione przez nas wyróżnienie będzie ważnym narzędziem budowania szacunku i uznania dla kompozytorów tworzących muzykę na potrzeby rodzimej kinematografii – podsumowuje Robert Piaskowski.

Wśród nominowanych w 2020 roku znaleźli się:

  • Daniel Bloom – „Słodki koniec dnia”
  • Antoni Komasa-Łazarkiewicz – „Obywatel Jones”
  • leszek Możdżer – „Ikar. Historia Mietka Kosza”
  • Łukasz Pieprzyk – „Legiony”
  • Jan Sanejko – „Interior”
  • Marcin Stańczyk – „Ciemno, prawie noc”
  • Łukasz Targosz – „Wataha”
  • Michał Woźniak – „Pan T.”
  • Hubert Zemler – „Eastern”
  • Maciej Zieliński – „Sługi wojny”
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-06
Data aktualizacji: 2020-03-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź