Ciepła woda użytkowa dzięki odnawialnym źródłom energii
Mieszkańcy budynku wielorodzinnego przy ul. Kantorowickiej 46B skorzystają z odnawialnych źródeł energii (OZE) do wytwarzania ciepłej wody. Budynek znajduje się poza zasięgiem sieci ciepłowniczej, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zastosowało tam innowacyjne rozwiązanie w postaci powietrznej pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną.
Rozwiązaniem tym jest zainstalowanie powietrznej pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną z instalacji fotowoltaicznej, która wytworzyła już 2241,4 kWh, w tym 931,7 kWh, jako nadwyżka, zostało oddane do sieci elektrycznej. Zastosowane przez przedsiębiorstwo urządzenia to: pompa ciepła typu powietrze/woda - NIBE F2120 o mocy 20 kW i instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kWp.
Instalację ciepłej wody opomiarowano, montując licznik energii cieplnej, liczniki energii elektrycznej i przepływomierze. Możliwy jest podgląd parametrów pracującej instalacji, od danych sczytywanych z samej pompy: temperatury, czy też obroty wentylatora, jak i temperatur na instalacji, np. temperatury w zasobnikach. Otrzymane dane z urządzeń wpięto do systemu monitoringu typu SCADA w MPEC. Dla wizualizacji danych pomiarowych stworzono grafiki synoptyczne, tak aby można było w łatwy i szybki sposób analizować pracę instalacji pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.
Dzięki zamontowanym licznikom energii elektrycznej widoczne jest online, ile energii zużywa pompa ciepła i czy potrzebna energia brana jest z sieci elektrycznej, czy też z instalacji fotowoltaicznej. Dane z pompy ciepła oraz liczników są na bieżąco rejestrowane oraz analizowane.